Natalia Gorbaněvská: Poledne

Kniha líčí průběh a okolnosti demonstrace osmi sovětských občanů z 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě, kteří protestovali proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Spojením vzpomínek autorky Natalie Gorbaněvské a jejích přátel, přepisu soudního líčení, oficiálních pramenů a dobových tiskovin vzniká ojedinělý dokumentární text, který přibližuje motivace demonstrantů, protest samotný, reakce na něj i důsledky, které pro ně z tohoto dnes již legendárního počinu vyplynuly. Kniha byla přeložena do několika jazyků, ale přestože je bezprostředně spojena s naší minulostí, v češtině vychází po více než 40 letech vůbec poprvé.

Natalia Gorbaněvská (* 1936) je ruská básnířka a novinářka. V roce 1964 absolvovala Leningradskou univerzitu. V dubnu 1968 vydala první číslo samizdatového periodika Chronika tekuščich sobytij (Kronika současných událostí). Společně se sedmi přáteli se rozhodla protestovat na Rudém náměstí proti sovětské okupaci Československa.Při demonstraci byla zatčena, ale jako matku tříměsíčního syna ji propustili. Ihned začala pracovat na zprávě o protestu a soudním procesu s demonstranty, která vyšla pod názvem Poledne nejprve v samizdatu a krátce nato i v několika jazycích na Západě. V prosinci 1969 byla opět zatčena. O rok později byla prohlášena za duševně nemocnou a umístěna do vězeňské psychiatrické nemocnice v Moskvě a následně v Kazani. Po návratu v roce 1972 se opět zapojila do disidentského hnutí. Pod hrozbou dalšího uvěznění se rozhodla odejít do exilu. Od roku 1975 žije v Paříži, kde se věnuje básnické tvorbě a aktivně vystupuje na obranu lidských práv ve světě. Kniha vychází v koedici s nakladatelstvím Torst.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

Torst, ÚSTR, Praha 2012, 1. vydání, váz., 312 s., ISBN 978-80-7215-442-5 (Torst) ISBN 978-80-87211-66-3 (ÚSTR)

Knihu Poledne si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz

Prezentace knihy

Beseda s autorkou se uskutečnila 30. října 2012 v Knihovně Václava Havla v Praze. Fotogalerii a videozáznam si můžete prohlédnout zde.