Neblahé dědictví v pražském kině Atlas

(24. 10. 2024) – Ve středu 23. října se v prostorách kina Atlas uskutečnila debata na téma vyrovnání se s dědictvím komunistické justice. Sál postupně naplnily desítky posluchačů – a došlo i na zajímavou besedu. Hlavními hosty panelu byli advokát Lubomír Müller a právní historik Kamil Nedvědický, 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, setkání moderoval Petr Blažek, ředitel Muzea paměti XX. století a historik Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Debata ukázala, že i po 30 letech jsou některé kauzy z předlistopadového období až překvapivě živé,“ zhodnotil Petr Blažek. „Na setkání přišli i lidé, kteří se doposud snaží o vlastní rehabilitaci či rehabilitaci příbuzných,“ dodal. Mezi hosty setkání byl například Jiří Wonka, bratr Pavla Wonky, který zemřel jako poslední politický vězeň v roce 1988 ve vazební věznici v Hradci Králové.

Debata se konala v rámci doprovodných akcí 5. ročníku filmového festivalu Nezlomní a obětovaní s podtitulem Rok 1989 v Československu. „Justice komunistického režimu“ představuje oblast živého zájmu nejen historiků, ale i široké veřejnosti.

Před několika dny se v Senátu Parlamentu České republiky uskutečnila celodenní konference Ústavu pro studium totalitních režimů, odhalující otázky spojené s československou justicí jako pilířem režimu mezi lety 1948–1989. Frýdlantský salónek zaplnily desítky posluchačů a zájemců.

Debata Vyrovnání se s dědictvím komunistické justice vznikla ve spolupráci Muzea paměti XX. století a Ústavu pro studium totalitních režimů, který se dále podílí také na realizaci listopadového filmového festivalu v kině Atlas od 5.–8. listopadu 2024.


Zpracovala PETRA JUNGWIRTHOVÁ

Foto MPXX / Marta Myšková