KNIŽNÍ TIP: Marky, bony, digitálky

Právě dorazila! Co? Nová kniha z naší „dílny“ nazvaná Marky, bony, digitálky, která detailně odkrývá málo známou tvář období takzvaného reálného socialismu a má ambici se stát knižním bestsellerem nejenom letošního podzimu.

Dílo historika Adama Havlíka totiž sleduje fenomén veksláctví a vztahy mezi oficiální a šedou ekonomikou v širokých souvislostech a ukazuje, jak to tady dříve všechno fungovalo. Věnuje se například působení svébytného podniku zahraničního obchodu Tuzex, kriminálním aktivitám spojeným s veksláctvím, životnímu stylu veksláků, dobové legislativě či reakcím státních orgánů na pokoutné obchodování s valutami, tuzexovými poukázkami a pašovaným zbožím. V neposlední řadě však sleduje i některé podstatné kontinuity mezi předlistopadovou a polistopadovou dobou. Havlíkova objemná kniha (335 stran) Marky, bony, digitálky s podtitulem Veksláci a fenomén veksláctví v socialistickém Československu, se zdá být ideálním, třeba vánočním, dárkem pro všechny, kteří tu dobu zažili a stále k ní hledají souvislosti a vysvětlení, i pro ty, kteří se chtějí dozvědět, jak se tu v Československu žilo před rokem 1989.

Pro začátek nabízíme jen rychlé prolistování knihou, brzy se však k informačně přeplněné publikaci, kterou jsme vydali spolu s nakladatelstvím Vyšehrad, vrátíme detailně. Další základní info najdete zde: https://1url.cz/hrFiy.


Připravil MARTIN VACEK