
Kniha Popravení z politických důvodů představena v Pelhřimově
(28. 3. 2025) – Čtyřsvazková publikace Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu, kterou na sklonku minulého roku vydal Ústav pro studium totalitních režimů spolu s nakladatelstvím Academia, mapuje všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů za minulého režimu. Přináší informace o metodách vyšetřování komunistickými bezpečnostními složkami, o fungování tzv. třídní justice či o osudech ostatků popravených, a především životopisné studie ke všem 232 osobám, které byly prokazatelně z politických důvodů komunistickým režimem popraveny. Knihy obsahují okolo 2500 archivních dokumentů a fotografií, mnohdy zcela unikátních, jež byly získány jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek.
Všechny tyto osoby měly své životy – někde se narodily, vyrůstaly, pracovaly, vychovávaly své děti a v řadě případů se i zapojily do otevřeného boje s totalitním systémem, který nakonec prohrály. A právě fakt, že tyto oběti jsou z celého území bývalého Československa vedl k myšlence se s publikací vydat právě do míst, kam tito lidé patřili a s jejich nešťastným osudem seznámit další generaci – aby se na ně nezapomnělo a vrátili se do naší paměti.
Ve čtvrtek 27. března se první zastávkou projektu stalo malebné město Pelhřimov. V první části akce byla publikace zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů – 1. náměstkem ředitele ÚSTR Kamilem Nedvědickým – a hlavním editorem knihy Petrem Mallotou představena místním médiím a politické reprezentaci města, v podvečer pak široké veřejnosti v místní městské knihovně. Vyslechli si mimo jiné podrobnosti o Vratislavu Jandovi a Františku Votavovi (v tomto případě i za přítomnosti jeho synovce ing. Petra Novotného), kteří měli na region přímou vazbu. Ale nejen to, všichni se také dozvěděli o mistrech katech, kteří je popravovali, o hromadných hrobech, kam byly jejich ostatky umístěny nebo problémech s rehabilitacemi popravených po listopadu 1989.
Děkujeme všem, kteří se obou pelhřimovských akcí zúčastnili a díky také městu Pelhřimov a místní knihovně za spolupráci při organizaci prezentace. Jsme rádi, že vám minulost není lhostejná! A brzy na shledanou v dalších místech Čech, Moravy a Slezska.






Prezentace publikace regionálním médiím proběhla za účasti 1. náměstka ředitele ÚSTR Kamila Nedvědického, představitelů města Pelhřimov – starosty Ladislava Meda a místostarosty Zdeňka Jaroše -, historika a hlavního editora kolektivu autorů Petra Malloty a synovce popraveného Františka Votavy ing. Petra Novotného




Dva z popravených komunistickým režimem, kteří mají vazbu na Pelhřimov a blízké okolí – Vratislav Janda (vlevo) a František Votava (vpravo)
Vratislav Janda (1913–1949)armádní důstojník, který služebně působil v Pelhřimově jako velitel roty tamější posádky. Po únoru 1948 se zapojil |
František Votava (1927–1951)policejní strážmistr, pocházel z nedalekého Častrova, zběhl ze služby a uprchl na Západ, odkud se záhy vrátil se zpravodajskými úkoly jako tzv. agent-chodec, byl chycen, odsouzen a popraven |
Autor: MARTIN VACEK
Foto: ÚSTR / JAKUB ŠAFRÁNEK
Související:
- Tisková zpráva k akci Popravení z politických důvodů v Pelhřimově – setkání se starostou města a historiky ÚSTR
OHLASY V MÉDIÍCH:
- Třicet historiků, patnáct let, 266 příběhů. Vyšla kniha o popravách za komunismu – iDnes.cz
- Nová publikace Ústavu pro studium totalitních režimů mapuje příběhy popravených za komunismu – ČRo Vysočina
- Rodina o něm nemluvila. Synovec pátrá po osudu popraveného strýce, agenta chodce – Pelhřimovský.deník.cz
- Třicet historiků, patnáct let, 266 příběhů. Vyšla kniha o popravách za komunismu – Radio Impuls
- Třicet historiků, patnáct let, 266 příběhů. Vyšla kniha o popravách za komunismu – Metro.cz