Kniha Takový socialismus nechceme! je ve finále Magnesia Litery

Skvělá zpráva přišla od organizátorů literární soutěže Magnesia Litera. Kniha Takový socialismus nechceme! s podtitulem Kultura protestu průmyslového dělnictva v českých zemích v letech 1945-1968 historika Jakuba Šloufa se dostala do širšího výběru na ocenění v kategorii naučné literatury.

„Zařazení své knihy do nominace na cenu Magnesia Litera považuji nejen za velké ocenění svojí práce, ale především za skvělou příležitost propagovat pozapomenuté téma dělnických stávek za socialismu a vrátit je do obecnějšího historického povědomí, kam právem náleží,“ reagoval na tuto zprávu samotný autor. „Kniha sama je završením dlouholetého výzkumu podpořeného Grantovou agenturou ČR. Nerodila se vůbec snadno a při jejím psaní jsem nezřídka zápasil sám se sebou, s limity vlastního myšlení. Ediční oddělení i nakladatel odvedli velmi profesionální práci,“ dodal.

Historik Jakub Šlouf v knize, kterou vydal Ústav pro studium totalitních režimů společně s Nakladatelstvím Akropolis, nabízí detailní vhled do permanentního napětí v průmyslových závodech socialistického Československa a vysvětlení povahy těchto konfliktů. Představuje dělnictvo – oficiálně „vládnoucí třídu“ – jako svérázného a sebevědomého aktéra každodenního, většinou spíše skrytého zápasu za své zájmy a za své pojetí práce a života. V základě loajální postoj dělníků k samovládě komunistické strany se nijak nevylučoval s jejich úspěšným úsilím přizpůsobit si socialismus k obrazu svému,“ píše se v anotaci, kterou zveřejnili pořadatelé soutěže.

O publikaci jsme s autorem hovořili v rozhovoru, který si lze přečíst na webu ÚSTR, anebo zkouknout na youtube kanálu ÚSTR:

Samotnou knihu pak lze pořídit u všech dobrých knihkupců, například v e-shopu Kosmas