ČT ve spolupráci s ÚSTR odvysílá dokumentární cyklus Čechoslováci v Gulagu

Česká televize ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů odvysílá tři dokumenty o osudech československých občanů perzekvovaných v SSSR. První díl bude odvysílán již dnes večer ve 21.00 na programu ČT2.

Česká televize ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů odvysílá tři dokumenty o osudech československých občanů perzekvovaných v SSSR. První díl byl odvysílán 31. října ve 21.00 na programu ČT2.

1.  díl: REPRESIVNÍ APARÁT (31. 10. 2017, 21:00 ČT2)
2. díl: ZEMĚ ZASLÍBENÁ (7. 11. 2017, 21:00 ČT2)
3. díl: BOJ O MOC (14. 11. 2017, 21:00 ČT2)

Série tří hodinových dokumentů mapuje téměř neznámou historii občanů Československa vězněných v systému Gulag, popravených či jinak perzekvovaných v SSSR. Od 20. do 50. let 20. století se oběťmi sovětských represí stalo přes 20 tisíc nevinných československých občanů a českých krajanů usazených v SSSR, řada z nich v jejich důsledku zemřela. Dokumentární cyklus na námět pracovníků ÚSTR Štěpána Černouška, Jana Dvořáka a Adama Hradilka zrežírovala Marta Nováková.

Dokumenty využívají záběrů z autentických lokalit bývalých táborů Gulagu a míst represí v bývalém Sovětském svazu (Rusko, Ukrajina, Kazachstán) a originálních animací a grafiky inspirované dobovými materiály.

Série zpracovává přímá svědectví pamětníků, kteří sovětské represe přežili, i dosud nepublikované archivní materiály, podložené analýzami předních odborníku na tuto problematiku z Česka, Ruska a Ukrajiny.

„Kolegové z Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Dvořák a Adam Hradilek studují téma perzekucí proti Čechoslovákům v SSSR už od roku 2008. Natočili přes 40 rozhovorů s přímými pamětníky Gulagu a díky mnohaleté spolupráci s ukrajinskými archivy se dostali k ojedinělým, dosud nepublikovaným dokumentům o represích proti Čechům z provenience NKVD“, říká autor projektu Štěpán Černoušek, který sám v rámci sdružení Gulag.cz zorganizoval několik expedic k opuštěným táborům Gulagu na Sibiři.

autor projektu: Štěpán Černoušek

námět: Jan Dvořák, Adam Hradilek

scénář a režie: Marta Nováková

dramaturgie: Lucie Králová

kamera: Adam Oĺha

střih: Šimon Špidla

vedoucí výroby: Jindřich Bareš

výkonná producentka: Veronika Slámová

kreativní producent: Petr Kubica

Zároveň Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českou televizí vydává stejnojmennou publikaci, jejíž prezentace proběhne ve čtvrtek 23. listopadu 2017 od 19 hodin v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.