Výstava Židé v gulagu v estonském Muzeu okupace

  • Termín: Od 23. 03. 2017 do 30. 04. 2017
  • Místo konání: Tallinn, Estonsko

Velvyslanectví ČR v Estonsku ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů v Praze pořádají v Tallinnu výstavu s názvem Židé v Gulagu, která bude prezentována v Muzeu okupace od 23. března do konce dubna 2017.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války. Autory výstavy jsou Jan Dvořák a Adam Hradilek, který se zúčastní vernisáže s krátkou přednáškou.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Repríza výstavy v Tallinnu navazuje na předchozí uvedení v lotyšské Rize.

Fotogalerie z vernisáže