Výstava Velehrad vás volá v Nepomuku

  • Termín: Od 18. 03. 2021 do 04. 05. 2021
  • Místo konání: Nepomuk

V rámci oslav 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konaných v Nepomuku v průběhu celého roku 2021 uvedeme ve spolupráci se Svatojánským muzeem Nepomuk celou řadu výstav a přednášek. První z nich bude od 18. března výstava Velehrad vás volá v kostele sv. Jakuba Většího. Výstavu doprovodí 19. března od 18.00 hodin přednáška Evy Vybíralové na téma Fenomén skryté církve a tajných svěcení.

Velehradská pouť v roce 1985 u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje šokovala komunistický režim. Putovní výstava autorského týmu Pavol Jakubčin, Libor Svoboda, Petruška Šustrová, Stanislava Vodičková, Jaroslav Vracovský a Eva Vybíralová, která byla poprvé uvedena v roce 2015 na Velehradě, je věnována právě této do té doby nemyslitelné události.

Vypískat komunistické funkcionáře, to bylo ještě v 80. letech téměř nepředstavitelné. Přesto k tomu v jihomoravském Velehradě v roce 1985 došlo. Velehradskou poutní slavnost měl navštívit i papež Jan Pavel II. Komunistický režim mu však vstup do země nepovolil a rozhodl se poutní slavnost proměnit v tzv. mírovou manifestaci. Osobnosti ve skryté církvi však zmobilizovaly čtvrt milionu převážně mladých lidí, kteří povzbuzeni výzvou papeže Jana Pavla II. „Nebojte se!“, vypískali komunistické funkcionáře a předložili režimu účet za desetiletí náboženského útlaku a nerespektování občanských práv.

Výstava „Velehrad vás volá“ mapuje události, které pouti předcházely, situaci církevních organizací v 80. letech, významné osobnosti skryté církve a následně samotný průběh shromáždění a jeho důsledky.

Expozice se po své premiéře přímo ve velehradské kapli sv. Cyrila a Metoděje, kde byla zahájena v rámci stejnojmenné mezinárodní konference, představila na Univerzitě Palackého v Olomouci, v Katolickém domě u kostela sv. Martina v Blansku, v kostele sv. Jakuba St. v Boskovicích a v kostele sv. Jiří ve Velkých Opatovicích.

Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Univerzitou Palackého v OlomouciCentrem Aletti v Olomouci, Ústavem pamäti národa v Bratislavě, Římskokatolickou farností Velehrad a NPÚ ÚOP v Pardubicích.

V kostele sv. Jakuba Většího v Nepomuku bude výstava k vidění od 18. března do 4. května 2021.

Video záznam vernisáže

Facebook událost výstavy

Facebook událost přednášky Evy Vybíralové