Výstava „Počátky teroru“ v Liberci

  • Termín: Od 08. 01. 2019 do 05. 02. 2019
  • Místo konání: náměstí Dr. E. Beneše, Liberec

Neotřelý pohled na dění v odstoupených pohraničních oblastech Československa po podepsání mnichovské dohody nabízí výstava „Počátky teroru“, která se od 8. ledna 2019 představí na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.

Nasazení německých policejních složek při rozbití Československa v roce 1938 a 1939 představovalo prolog k operacím v období druhé světové války. K obsazení odstoupeného území byl primárně určen wehrmacht, spolu s ním zde ale působily i jednotky SS nebo pořádkové a bezpečnostní policie (Gestapo), které prováděly represe vůči „nepřátelům Říše“ také z řad sudetoněmeckého obyvatelstva. Příslušníci SS a policie, kteří získali první zahraniční zkušenosti právě v operacích proti Československu, se během války podíleli na nejbrutálnějších zločinech v Polsku, na Balkáně a na okupovaných územích tehdejšího Sovětského svazu.

Výstavu připravili její autoři Jan Vajskebr, Petr Kaňák, Pavla Plachá a Jan Zumr k výročí podpisu mnichovské dohody a poprvé byla uvedena v Praze před Národní technickou knihovnou.