Výstava o dějinách Ukrajiny ve 20. století je nyní k vidění na Kampě

  • Termín: 04. 03. 2022
  • Místo konání: Kampa, Sovovy mlýny, Malá Strana, Praha 1

Připravili jsme další reprízu výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století. Kromě pražské Kampy je k vidění i na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Před třiceti lety, v srpnu 1991, vznikla nezávislá Ukrajina. Rozpad Sovětského svazu se tím stal nezadržitelným. O více než dvacet let později se v souvislosti s ukrajinskou Revolucí důstojnosti a dodnes trvajícím vojenským konfliktem o ukrajinské území i v českém veřejném prostoru vynořily otázky po geopolitickém zařazení Ukrajiny či původu sporů o některá její území.

Výstava Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století představuje geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinské státnosti ve 20. století a provede zájemce důležitými milníky ukrajinských dějin až do současnosti.

„Ukrajina se znovu dostává do popředí pozornosti světových médií. Děje se tak na pozadí vyostření konfliktu s Ruskem, který zemi sužuje již osmým rokem a staví před nás znovu přízrak válečné hrozby. Že chatrné nebo tendenčně zabarvené povědomí o minulosti Ukrajiny ohrožuje budoucnost Česka, neplatí dnes o nic méně než v roce 2014. Dvacet panelů výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti má proto sloužit nápravě neutěšené situace; nápravě co nejvstřícnější, pokud možno věcné, ale nevyhýbající se sporným momentům,“ uvedl při vernisáži výstavy v červnu 2021 autor výstavy historik David Svoboda.

Na dvaceti panelech prezentuje výstava významné události spojené s ideály a boji za ustavení i udržení samostatného ukrajinského státu. Většina použitých fotografií pochází z ukrajinských archivů a byla vybrána ve spolupráci s historiky z Ukrajinského ústavu paměti národa.

Venkovní výstava je k vidění na Kampě v Praze.

Autorem výstavy je David Svoboda, odbornými spolupracovníky jsou Anna Chlebina a Jaroslav Fajzulin.

Náhled výstavy je ke stažení zde.

Fotogalerie