Cestu k samostatné Ukrajině představí nová výstava

  • Termín: Od 07. 06. 2021 do 28. 06. 2021
  • Místo konání: Praha - náměstí Jiřího z Poděbrad

Před třiceti lety, v srpnu 1991, vznikla nezávislá Ukrajina. Rozpad Sovětského svazu se tím stal nezadržitelným. O více než dvacet let později se v souvislosti s ukrajinskou Revolucí důstojnosti a dodnes trvajícím vojenským konfliktem o ukrajinské území i v českém veřejném prostoru vynořily otázky po geopolitickém zařazení Ukrajiny či původu sporů o některá její území.

Nová výstava Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století představí geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinské státnosti ve 20. století a provede zájemce důležitými milníky ukrajinských dějin až do současnosti. Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

„Ukrajina se znovu dostává do popředí pozornosti světových médií. Děje se tak na pozadí vyostření konfliktu s Ruskem, který zemi sužuje již osmým rokem a staví před nás znovu přízrak válečné hrozby. Že chatrné nebo tendenčně zabarvené povědomí o minulosti Ukrajiny ohrožuje budoucnost Česka, neplatí dnes o nic méně než v roce 2014. Dvacet panelů výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti má proto sloužit nápravě neutěšené situace; nápravě co nejvstřícnější, pokud možno věcné, ale nevyhýbající se sporným momentům,“ uvádí autor výstavy historik David Svoboda.

Venkovní výstava je k vidění od 7. června do 28. června 2021 na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Na dvaceti panelech prezentuje významné události spojené s ideály a boji za ustavení i udržení samostatného ukrajinského státu. Většina použitých fotografií pochází z ukrajinských archivů a byla vybrána ve spolupráci s historiky z Ukrajinského ústavu paměti národa.

Spolupořadateli výstavy jsou Městská část Praha 3 a Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.

Autorem výstavy je David Svoboda, odbornými spolupracovníky jsou Anna Chlebina a Jaroslav Fajzulin.

Ohlasy v médiích

Ukrajina slaví třicet let nezávislosti. Historický milník připomíná výstava Dlouhá cesta k samostatnosti (irozhlas.cz, 13. června 2021)

Довга дорога до незалежності. Історія України в ХХ столітті (Radio Svoboda, 8. června 2021)

Fotogalerie z vernisáže 7. června