Výstava Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století v rámci festivalu Mene Tekel na Praze 2

  • Termín: Od 11. 10. 2021 do 21. 10. 2021
  • Místo konání: Praha 2

Ve spolupráci s festivalem Mene Tekel jsme připravili reprízu výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století.

Před třiceti lety, v srpnu 1991, vznikla nezávislá Ukrajina. Rozpad Sovětského svazu se tím stal nezadržitelným. O více než dvacet let později se v souvislosti s ukrajinskou Revolucí důstojnosti a dodnes trvajícím vojenským konfliktem o ukrajinské území i v českém veřejném prostoru vynořily otázky po geopolitickém zařazení Ukrajiny či původu sporů o některá její území.

Výstava Dlouhá cesta k samostatnosti. Dějiny Ukrajiny ve 20. století představuje geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinské státnosti ve 20. století a provede zájemce důležitými milníky ukrajinských dějin až do současnosti.

„Ukrajina se znovu dostává do popředí pozornosti světových médií. Děje se tak na pozadí vyostření konfliktu s Ruskem, který zemi sužuje již osmým rokem a staví před nás znovu přízrak válečné hrozby. Že chatrné nebo tendenčně zabarvené povědomí o minulosti Ukrajiny ohrožuje budoucnost Česka, neplatí dnes o nic méně než v roce 2014. Dvacet panelů výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti má proto sloužit nápravě neutěšené situace; nápravě co nejvstřícnější, pokud možno věcné, ale nevyhýbající se sporným momentům,“ uvádí autor výstavy historik David Svoboda.

Na dvaceti panelech prezentuje výstava významné události spojené s ideály a boji za ustavení i udržení samostatného ukrajinského státu. Většina použitých fotografií pochází z ukrajinských archivů a byla vybrána ve spolupráci s historiky z Ukrajinského ústavu paměti národa.

Venkovní výstava je k vidění od 11. října do 21. října 2021 na Karlově náměstí, Praha 2.

Vernisáž proběhla 11. října v 16:00 hodin na Karlově náměstí, vedle Novoměstské radnice, prostor u kašny, Praha 2.

Výstavu zahájili starostka Městské části Praha 2 Mgr. Jana Černochová a náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Ondřej Matějka, moderovala Debora Štolbová.

Účinkoval pěvecký sbor Coloreton, ZUŠ Ilji Hurníka, pod vedením sbormistryně Silvie Młynarczykové.

POZVÁNKA

Autorem výstavy je David Svoboda, odbornými spolupracovníky jsou Anna Chlebina a Jaroslav Fajzulin.

Premiéra výstavy proběhla v červnu v Praze.

FOTOGALERIE

Mene tekel