Výstava Diktatura versus naděje součástí konference Univerzity Udine

  • Termín: Od 18. 02. 2019 do 22. 03. 2019
  • Místo konání: Univerzita Udine

Ve čtvrtek 21. února proběhne na Univerzitě v italském Udine mezinárodní konference „Dittatura versus Speranza“. Součástí konference bude také uvedení italské verze výstavy Diktatura versus naděje, kterou přímo zde představí jedna z autorek Stanislava Vodičková.

Výstava Diktatura versus naděje představuje jednu z velmi tragických, ale současně inspirativních vývojových etap, které prožila katolická církev v českých zemích i na Slovensku v období komunistického režimu. Represivní proticírkevní politika československých komunistů byla ve východním bloku jednou z nejtvrdších a nejvytrvalejších. Komunistický režim používal k izolaci a likvidaci církve a církevních představitelů širokou paletu prostředků – od zastrašování přes věznění až po fyzickou likvidaci duchovních i laiků.

Česká verze výstavy Diktatura versus naděje byla již představena na Velehradě, v Praze, Jihlavě, na univerzitě v Olomouci, Boskovicích, v klášterech Teplá a Zásmuky, v Galerii biskupství v Hradci Králové, v Památníku Vojna, v prostorách Technické univerzity v Liberci, v Galerii NPÚ v Českých Budějovicích, v katedrále Božského Spasitele v Ostravě nebo na Svaté Hoře u Příbrami. Italská verze této výstavy byla uvedena v Miláně, v Bari a v Římě. Kurátorkou výstavy je Vladimíra Vaníčková z Archivu Kanceláře prezidenta republiky.

Výstava bude v prostorách Univerzity Udine k vidění od 18. února do 22. března 2019.