Ve čtvrtek 3. prosince představíme katalog výstavy ReporTvář Julia Fučíka

  • Termín: Od 03. 12. 2020, 16:15 do 03. 12. 2020, 17:00
  • Místo konání: online

Ve spolupráci s Národním muzeem zveme na online prezentaci katalogu výstavy ReporTvář Julia Fučíka, která proběhne online v rámci fóra Dějiny ve veřejném prostoru II ve čtvrtek 3. prosince v 16.15 na YouTube.

Katalog ReporTvář Julia Fučíka / Notes and Faces of Julius Fučík je pojmenován po výstavě, kterou Archiv Národního Muzea ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů uspořádal v rámci plnění širšího projektu (Muzeum dělnického hnutí ve 21. století. Prezentace práce s muzejní sbírkou doby státního socialismu a…) v Národním památníku na Vítkově. Ta se, jak již slovní hříčka titulu napovídá, věnovala jednak příběhu Reportáže, psané na oprátce, posledního a nejvýznamnějšího literárního díla J. Fučíka, tak také jeho „tváři“ – vizuální podobě a zároveň vývoji jeho reflexí a interpretací ve veřejném prostoru a kulturní paměti společnosti. Převážnou část obsahu tvoří samostatné studie: text věnovaný takzvané fučíkovské archeologii, tedy kontextům vzniku a zániku fučíkovských míst paměti v letech 1945 až 1989 a poté až do současnosti; dějinám čtení a mocenské monumentalizaci jeho osoby; vizuální podobě Julia Fučíka, hrající významnou roli v budování jeho kultu; a sledování stopy tohoto kultu skrze sochařské realizace ve veřejném prostoru.

Více informací o katalogu najdete zde.

Katalog vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR v rámci projektu číslo DG18P02OVV045 – Muzeum dělnického hnutí v 21. století.