V listopadu proběhne mezinárodní konference „100 let od založení organizace sovětské tajné služby Čeka (1917-2017)“

  • Termín: Od 02. 11. 2017 do 03. 11. 2017
  • Místo konání: Velkopřevorský palác a Senát Parlamentu České republiky

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Ústav pro studium totalitních režimů pořádají konferenci 100 let od založení organizace sovětské tajné služby Čeka (1917-2017) / 100 Years Since the Creation of the Soviet State Security Organization Cheka (1917-2017), která proběhne ve dnech 2. a 3. listopadu 2017 v budovách Velkopřevorského paláce (2. 11.) a Senátu Parlamentu České republiky (3. 11.).

Dne 20. prosince 1917 byla založena Čeka (Všeruská mimořádná komise pro boj proti kontrarevoluci a sabotáži). Rychle se stala zodpovědnou za zatýkání, věznění a likvidaci tzv. nepřátel státu. Po roce 1922 prošla organizace několika transformacemi a změnami jmen, včetně NKVD, přičemž příslušníci těchto složek si i nadále říkali čekisté. V roce 1921 měly sovětské bezpečnostní složky na 200 tisíc příslušníků a byly činné v pracovních táborech, v Gulagu, při zabavování potravin, pronásledování politických protivníků, jejich zadržování, týrání a zabíjení. Příslušníci Čeky byli nasazováni proti nepokojům a bouřím mezi dělníky a zemědělci i proti vzpourám v Rudé armádě.

Po druhé světové válce se KGB podílela na vzniku bezpečnostních složek států střední a východní Evropy, rozšiřovala působení zahraniční rozvědky a postupně se stala největší zpravodajskou službou na světě. Úkolem KGB a tajných služeb satelitních států Sovětského svazu bylo sledovat v přebujelé míře veřejnou i soukromou sféru, podvratnou činnost v mezinárodním kontextu a možné zárodky revolučních spiknutí.

Registrace na konferenci / Registration form

Program ke stažení v pdf

CHEKA_PROGRAMME

Jazyk konference

Konference bude probíhat v češtině a angličtině, organizátoři zajistí simultánní tlumočení. / Simultaneous translation will be provided.

Pro vstup do Valdštejnského paláce je potřeba průkaz totožnosti. / Registration requires an ID card or passport.