19. 4. / 3Kino EduFilm (vzdělávací cyklus)

  • Termín: 19. 04. 2024, 09:30
  • Místo konání: 3Kino Art Pasáž, Dům U Nováků, Vodičkova 30, Praha 1

Ústav pro studium totalitních režimů a 3Kino připravily originální vzdělávací cyklus 3Kino EduFilm pro studenty středních a žáky 2. stupně základních škol, který propojuje audiovizuální zážitek s vlastní zkušeností mladých diváků a otevřenou diskuzi. Žáci a studenti tak mají jedinečnou příležitost kriticky nahlížet na historii i současnost a budovat si odolnost vůči manipulaci.

Projekt 3Kino EduFilm pokračuje v úterý 16. dubna 2024 v 9.30 h promítáním dokumentárního filmu režiséra Václava Müllera s názvem Projekt Orwell aneb 2+2=4?, vycházející z tvorby slavného spisovatele George Orwella. Atmosféru pak značně umocní nejen kamera Radima Letovského, ale i hojně využívané citáty, jimiž je tento bezmála hodinu trvající film doslova plný. Režisér se tak snažil zpochybnit jednostranné vnímání pravdy v éře informačního chaosu a současně odhalit paralely mezi Orwellovými vizemi a současným politickým prostředím. Tvůrci však zároveň chtěli touto cestou varovat před manipulací a totalitou.

„Komunisti o Orwellově roce 1984 vždycky jen snili. Dnes se sociálními sítěmi a umělou inteligencí, s chytrými telefony, auty, domy… (a blbými lidmi?) nabývá rok 1984 na aktuálnosti,” říká Petr Placák, uznávaný historik z Ústavu pro studium totalitních režimů zaměřený na oblast disentu, který přichází jako první s mladými diváky diskutovat.

Další promítání v rámci cyklu 3Kino EduFilm proběhne ve stejný týden v pátek 19. 4. 2024. Snímek s názvem „5 pravidel”, který v roce 2013 natočil režisér Vavřinec Menšl, vypráví o psychologii totality a riskantní psychologické hře o rychlosti podvolení se totalitnímu systému, do níž se ve skutečnosti přihlásilo padesát lidí, aby sami na sobě zjistili, zda či jak jsou schopni se s totalitním systémem vypořádat. Diskuzi na téma manipulativní praktiky totalitních režimů povede s režisérem filmu psycholožka Jarmila Tolimatová.

Související: