ZPRÁVA: Kancelář prezidenta republiky požádala ÚSTR o výsledky bádání v kauze Fremr

Kancelář prezidenta České republiky Petra Pavla požádala Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) o poskytnutí výsledků bádání v kauze soudce Roberta Fremra, kterého prezident navrhl, ale zatím nejmenoval do ústavního soudu. Profesní minulost soudce Fremra, na pozadí fungování normalizační justice, bude zkoumat tým odborníků, do jehož čela ředitel ÚSTR doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D jmenoval doc. PhDr. Petra Hlaváčka, Ph.D., ředitele Odboru výzkumu a vzdělávání.

Badatelé se budou zabývat především kauzou “Olšanské hřbitovy” z roku 1988. V tomto procesu, který soudce Fremr rozhodoval, důkazní materiály manipulovala Státní bezpečnost. Historici dále přezkoumají případy odsouzených za emigraci. Fremr podle předběžné rešerše Archivu hlavního města Prahy za “nepovolené opuštění republiky” odsoudil ve 105 případech celkem 145 osob. Všichni byli po revoluci rehabilitováni a procesy označeny za politické.

“Ústavu pro studium totalitních režimů ale nejde pouze o jednoho vybraného soudce. Ústav musí zkoumat fungování celé komunistické justiční mašinérie, podobně jako to činí kolegové z paměťových institucí v Německu, Polsku či v pobaltských státech. Veřejnost má právo vědět, jak fungovala komunistická justice. Stejně tak si ale zaslouží informace o tom, jak rozhodovali konkrétní soudci v konkrétních případech v rámci normalizačního soudního aparátu. Výzkum tzv. justiční každodennosti za komunismu je pro ÚSTR každopádně velké téma i do budoucna,“ uvedl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna.