
Zemřela odbojářka Božena Pištěláková, bylo jí sto let
(25. 2. 2025). Smutná zpráva dorazila z Brna, kde včera 24. února zemřela Božena Pištěláková, která letos od Ústavu pro studium totalitních režimů získala Cenu Václava Bendy. Bylo jí sto let.
Narodila se 10. ledna 1925 do rodiny Novákových, která žila na statku v obci Boršov u Kyjova. Jako mladá žena se seznámila s Josefem Cichrou, který se po převratu v roce 1948 podílel na odboji proti komunistickému režimu. Na začátku padesátých let „Jožkovi“ opakovaně pomohla s ukrýváním osob, které hledala Státní bezpečnost. Na rodinném statku v Boršově našel bezpečný azyl například Jan Hochman, člen katolické protirežimní organizace Zvon, nebo legendární kurýr a politický vězeň Štěpán Gavenda, jenž se k Novákovým uchýlil mimo jiné po svém útěku z komunistické věznice v Leopoldově. V roce 1952 byl Gavenda za dramatických okolností znovu dopaden a během výpovědí prozradil i svůj úkryt u Novákových, což po nátlaku vyšetřovatelů potvrdila i Cichrova sestra Marie. V březnu 1954 tak byla Božena Pištěláková odsouzena za velezradu k osmiletému trestu. Prošla věznicemi v Uherském Hradišti a slovenských Želiezovcích. Po amnestii v roce 1959 se vrátila do rodného Boršova, ale z kádrových důvodů nenašla kvalifikovanou práci – nejdříve sázela stromy v lese, poté až do důchodu pracovala jako dělnice v nábytkářské firmě. Na důchod se s manželem odstěhovali do Brna.
Od Ústavu pro studium totalitních režimů získala Božena Pištěláková Cenu Václava Bendy za statečné občanské postoje v době komunistické totality a aktivní činnost při hájení hodnot svobody, demokracie a lidských práv, a za výrazný přínos k návratu svobody a demokracie. Boženě Pištělákové za to ještě jednou děkujeme a pozůstalým vyjadřujeme co nejupřímnější soustrast.
Připravil MARTIN VACEK
Foto archiv rodiny Boženy Pištělákové
Související:
- Medailonek Bojovnice s totalitou Pištěláková obdržela Cenu Václava Bendy na webu ČT24