Galavečerem v Praze vyvrcholil festival Nezlomní a obětovaní

(9. 11. 2024) – V uplynulém týdnu proběhla v pražském Kině Atlas přehlídka dokumentů a hraných filmů pod názvem Nezlomní a obětovaní. Jedním z jejích partnerů byl také Ústav pro studium totalitních režimů. Letošním hlavním tématem festivalu, který se koná již popáté v historii, byly filmové obrazy roku 1989 v Československu a v dalších státech sovětského bloku.

Kinematografie představuje klíčový komunikační nástroj, zdaleka se nejedná o pouhý zdroj zábavy. Česká republika má v daném ohledu velice dobrý zvuk, a to nejen doma, ale i v zahraničí. Ústav pro studium totalitních režimů z podstaty svého poslaní podporuje projekty, které mají potenciál oslovit nejširší veřejnost. Jsme partnery festivalu, který posouvá hranice. Zapomínat nelze. Přijďte se přesvědčit, “ řekl při této příležitosti Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, který při závěrečném galavečeru v pátek 8. listopadu také předal jednu z festivalových cen. Na festivalu byly uděleny tři hlavní ceny – Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti, cena Tvůrce paměti a také studentská cena Budoucnost paměti za nejlepší dokument o 20. století uvedený v rámci studentské soutěže.

Během čtyř festivalových dnů se uskutečnily projekce desítek dokumentárních i hraných snímků o pádu komunistických režimů a vyrovnávání se s jejich dědictvím, které doprovodily debaty filmových tvůrců, pamětníků a historiků. Součástí programu festivalu bylo také promítání a diskuze pro školy, přehlídka studentských snímků, workshopy a semináře s ukázkami archivních filmů. Několik filmů bylo uvedeno v české premiéře. Organizátoři letos rovněž připravili exteriérovou výstavu před Kinem Atlas, mapující pětiletou historii festivalu.


Zpracoval MARTIN VACEK

Foto MPXX / Marta Myšková