Ekonomické a sociální mýty v době před rokem 1989


(11. 12. 2024) – V obecném povědomí i některých politických a odborných debatách přežívají mýty o ekonomické a sociální situaci před rokem 1989. Objevují se tvrzení o ekonomické soběstačnosti, rovnosti v sociální oblasti, jistotách a finanční spokojenosti obyvatel komunistického Československa. Že tomu tak určitě nebylo potvrdil celodenní seminář Ústavu pro studium totalitních režimů pod názvem Ekonomické a sociální mýty v době před rokem 1989, který proběhl v úterý 10. prosince v Konferenčním sále ÚSTR v Paláci Archa v Praze.

Přestože zaměření semináře bylo celkem úzké, sešla se zde pestrá paleta témat v příspěvcích od celkem 12 odborníků. Milan BártaÚstavu pro studium totalitních režimů se věnoval tématu starobních důchodů jako nástroji třídního boje („Aby všichni pracující byli zabezpečeni“), Andrej Tóth a Mojmír Sabolovič z Vysoké školy ekonomické zase postavení člověka v socialistickém zdravotnickém systému (Zdravotnictví v éře socialismu). Martin Valenta a František Stárek „Čuňas“ z Ústavu pro studium totalitních režimů „rozebrali“ represivní postoj minulého režimu ke komunitnímu způsobu života (Likvidace komunitního bydlení v období normalizace) a Kamil Nedvědický z Ústavu pro studium totalitních režimů se na závěr dopoledního bloku zaměřil ve své případové studii na Sociální represe rodinných příslušníků kulaků.

Odpolední blok, který řídila profesorka Antonie Doležalová z Univerzity Karlovy se zaměřil více na ekonomická témata. Ekonomiku socialistického Československa v letech 1948-1989 zhodnotil ve svém příspěvku skotský profesor Martin Myant z European Trade Union Institute (ETUI), který se dlouhodobě věnuje výzkumu ekonomik střední a východní Evropy. Markéta Malá z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se poté zaměřila na přímé zahraniční investice za socialismu, Stanislav Bohačík z Univerzity Karlovy se věnoval roli pracovního práva v socialistickém Československu. S ekonomickými důsledky politické perzekuce seznámil přítomné Radim Boháček z CERGE – EI, který toto téma dlouhodobě statisticky zpracovává v rámci celoevropského odborného týmu. Šedá ekonomika v dobách normalizace byla na závěr tohoto bloku obsahem vystoupení Adama HavlíkaÚstavu pro studium totalitních režimů (Veksláci v souřadnicích státně socialistického Československa).

Seminář Ústavu pro studiu totalitních režimů se zaměřil na další dosud nepříliš probádanou tématiku předešlého režimu. Což potvrdily po obou blocích i následné dlouhé a místy až vzrušené diskuze mezi návštěvníky semináře.



Zpracoval MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Júlia Holaňová

Související: