
Serner žije! Tentokrát v Černínském paláci ministerstva zahraničí
(14. 4. 2025) – Serner žije! S tímto heslem jsme v loňském roce vyhlásili literární soutěž pro studenty a studentky středních škol do 20 let věku. Zájem o ni byl velký a co potěšilo, že předložené práce vykazovaly velmi dobrou úroveň. Snad proto bylo také nakonec odbornou porotou uděleno hned 14 ocenění za první, druhé a třetí místo. V minulém týdnu dostali výherci 2. ceny slíbenou odměnu – navštívili Černínský palác v Praze. Průvodcem se zasvěceným komentářem byl studentům a zástupcům Ústavu pro studium totalitních režimů Ing. Ivan Dubovický.
Komentovaná exkurze do Černínského paláce a jeho zahrady, včetně bytu ministra Jana Masaryka (†1948), se uskutečnila ve spolupráci a díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR. „Černínský palác na pražských Hradčanech je od roku 1934 sídlem ministerstva zahraničních věcí. Tudy kráčely české a evropské dějiny 20. století ve znamení zápasu svobody a demokracie s různými formami totalitarismu,“ řekl Kamil Nedvědický 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, který výherce – Vladimíra Škaroupku z Brna, Anežku Vrbovou z Bruntálu, Mariana Sanallu ze Znojma, Adélu Roučkovou z Vodňan a Alžbětu Merhoutová z Nymburka – doprovázel.
Literární cena Waltera Sernera byla pro studenty vyhlášena Ústavem pro studium totalitních režimů v minulém roce, v listopadu proběhlo její slavnostní vyhodnocení. Soutěž probíhala v žánru eseje, povídky a videa, které měly reflektovat témata druhé světové války, holokaustu, soužití Čechů, Němců, Židů, Romů a dalších národů ve střední Evropě, problematiku evropanství, svobody a totalitarismu, xenofobie a rasové nenávisti, stejně jako peripetie evropských dějin 20. století, smíření mezi lidmi a aktuální kontexty. Celkovým vítězem Literární ceny Waltera Sernera 2024 se stal student pražského Gymnázia Budějovická David Seltenreich.
A kdo je Walter Serner? Cena je pojmenována po Walteru Sernerovi (1889–1942), rodáku z Karlových Varů, který pocházel z německojazyčné rodiny židovského vyznání. Tento všestranný literát, umělec a intelektuál, spoluzakladatel dadaismu a oběť holokaustu, patřil k odpůrcům totalitních režimů, tj. komunismu, fašismu a nacismu. Jako sebevědomý Evropan svým osudem spojuje řadu evropských zemí – pobýval v Praze, Vídni, Berlíně, Curychu, Paříži, Římě, Barceloně, Lisabonu, Rize, v jeho intelektuálním a kulturním působení se zrcadlí pohnuté dějiny 20. století.
AUTOR: MARTIN VACEK
FOTO: ÚSTR / JÚLIA HOLAŇOVÁ a ANDREA JIRSOVÁ