Za vaši a naši svobodu – zahraniční hosté

Protestovali proti okupaci Československa v zemích, které k nám vyslaly své armády. Za svoji odvahu zaplatili. A v Česku se o nich toho ví jen velmi málo. Z mnoha neznámých hrdinů pozval Ústav pro studium totalitních režimů a premiér ČR Mirek Topolánek některé z nich do Prahy na oslavy čtyřicátého výročí roku 1968. Devět hostů z bývalého východního bloku se 21. srpna v 16:00 v prostorách zahrady Strakovy akademie zúčastní otevření výstavy, kterou ÚSTR připravil na jejich počest. Výstava popisuje protesty proti násilnému potlačení Pražského jara v zemích, odkud byla do Československa před čtyřiceti lety vyslána okupační vojska. Vedle jiných témat přibližuje také postihy Bulharů, Litevců, Lotyšů, Maďarů, Němců, Poláků, Rusů a příslušníků jiných národností za jejich aktivní protesty. Návštěvu uzavře literární večer 25. srpna v 18:00 v kavárně Krásný ztráty – přesně čtyřicet let po demonstraci proti okupaci ČSSR na Rudém náměstí v Moskvě. Natalie Gorbaněvská bude číst ze své knihy a o protestech na Rudém náměstí přesně 40 let poté, co proběhly, budou mluvit a diskutovat tři jejich protagonisté (N. Gorbaněvská, V. Fajnberg, P. Litvinov).

Stručné medailonky hostů

Strakova akademie 21. 8. 2008

Vyznamenání deseti pozvaných disidentů pamětní medailí Karla Kramáře od premiéra ČR Mirka Topolánka a vernisáž výstavy „Za vaši a naši svobodu“ se odehrály ve Strakově akademii v den výročí okupace Československa. Výstava v zahradě Strakovy akademie je o víkendech do konce října přístupná veřejnosti.

 »  další fotografie » 

Disidenti na Hradě 21. 8. 2008

Přímo ze Strakovy akademie odjeli hosté z pěti zemí bývalého východního bloku na Pražský Hrad, kde vyslechli děkovný projev prezidenta republiky Václava Klause.

Návštěva ÚSTR a ABS 22. 8. 2008

Další den disidenty přivítali vedoucí pracovníci ústavu pro studium totalitních režimů. Velmi je zaujalo nahlédnutí do archivu a zasvěcený komentář ředitele ABS Ladislava Bukovszkého.

Výstava „…a přijely tanky“ Národní muzeum 22. 8. 2008

Páteční odpoledne strávili disidenti prohlídkou výstavy „… a přijely tanky“ – prohlédli si pomníčky padlých i expozici a své dojmy zapsali do pamětní knihy.

Výlet do Kutné Hory a Kostnice 24. 8. 2008

V neděli se jelo na výlet do Kutné Hory. Gotický velechrám svaté Barbory, katedrále Nanebevzetí Panny Marie i sedlecká Kostnice s desetitisíci lebek a kostí se prý všem moc líbily.

Návštěva knihovny Libri Prohibiti 25. 8. 2008

V pondělí přivítal disidenty ředitel knihovny Libri Prohibiti Jiří Gruntorád. Vyměnili si navzájem zkušenosti se samizdaty a prohlédli si samizdatové i oficiální vydání knihy Natálie Gorbaněvské.

Literární večer v kavárně Krásný ztráty 25. 8. 2008

Návštěvu disidentů v České republice zakončil literární večer. Na den přesně 40 let od demonstrace na Rudém náměstí tři její protagonisté diskutovali se spoustou návštěvníků Krásných ztrát.