Ve vzdělávací tramvaji na Národní jsme řešili historická témata


(17. 11. 2024) – Jako tradičně, ani letos nechyběl Ústav pro studium totalitních režimů v programu slavnosti Korzo Národní, který po celý den probíhal v Praze na Národní třídě a v přilehlém okolí. ÚSTR se zde v neděli 17. listopadu prezentoval nejen svými knihami na stánku, ale především v takzvané vzdělávací tramvaji.

Již dopoledne v ní měl Petr Hlaváček, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů přednášku o geopolitické sovětizaci a mentální rusifikaci Československa před rokem 1989. „Po druhé světové válce nebylo Československo obnoveno jako suverénní stát, nýbrž se stalo gubernií sovětsko-ruského impéria. Česká politická a intelektuální elita se aktivně podílela na sovětizaci československé společnosti a její mentální rusifikaci, což bylo posvěceno novou komunistickou ústavou z roku 1948, respektive 1960. Zásadním kulturním faktorem byla od roku 1968 přítomnost okupační sovětské armády reprezentující zde Moskvu jakožto koloniální metropoli,“ přiblížil svou řeč směrem k posluchačům ve vzdělávací tramvaji Petr Hlaváček. „A samozřejmě přišla řeč i na Čuka a Geka, a proč je i dnes dobré si agitační román Arkadije Gajdara pro děti přečíst,“ dodal.

V odpoledních hodinách následovala další akce Ústavu pro studium totalitních režimů – po poledni měl ve stejné tramvaji přednášku ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna na téma Komunistický režim v 80. letech 20. století. Byl komunistický režim v osmdesátých letech normální dobou, jak někteří tvrdí, dobou, kdy už režim nepoužíval násilí, ale naopak se snažil o vyjednávání se svými občany? Byla to doba, kdy tzv. mlčící většina, šedá zóna, byla sociálně saturována a s režimem srozuměna? Odpovědi na takové otázky dala přednáška ředitele ÚSTR. Obě „tramvaje“ moderoval Jan Samohýl z Oddělení občanského vzdělávání ÚSTR.


Zpracoval MARTIN VACEK

Foto Pavel Šmejkal, MPXX / Marta Myšková a ÚSTR / archiv