Ve středu 6. března jsme v Praze umístili dvě pamětní plakety popraveným obětem komunistického režimu

„Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka.“ Takové je motto projektu Poslední adresa, který od roku 2017 běží v České republice. Smyslem projektu je uctění konkrétních lidí, kteří zemřeli v důsledku represí komunistického režimu – byli popraveni či zemřeli ve věznicích a táborech. Na místo jejich posledního bydliště je instalována kovová pamětní cedulka. Předobrazem projektu se staly dlažební kostky Stolpersteine, které v evropských městech připomínají oběti holokaustu.

Ve středu 6. března 2019 ke stávajícím tabulkám přibyly dvě další.

Ve 14:00 byla u příležitosti 70. výročí zatčení slavnostně umístěna pamětní plaketa účastníku II. a III. odboje Miloslavu Jebavému na adrese Bolzanova 1, Praha 1 (ze strany Opletalovy ulice), který byl zatčen v rámci akce s krycím názvem Norbert dne 6. 3. 1949 a popraven pouhé čtyři měsíce po svém zatčení 18. 7. 1949.

Případ veterána protinacistického odboje a přesvědčeného demokrata Miloslava Jebavého, jenž v dopise psaném v červnu 1949 z věznice Nejvyššímu soudu v Brně uvádí: „Boj za svobodu národa proti násilné diktatuře jest bojem čestným a svoboda a demokracie přece vždy nakonec zvítězí“, během slavnostního aktu představil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Mallota. Slavnostního umístění tabulky se zúčastnili příbuzní popraveného.

Tentýž den, 6. března v 15 hodin byla slavnostně odhalena pamětní plaketa Karlu Hájkovi na adrese Na Poříčí 42, Praha 1, tedy na domě, který rodině Hájkových dříve patřil. Případ Karla Hájka představil Petr Mallota z Ústavu pro studium totalitních režimů, který v současnosti zpracovává studii Hájkova případu, o němž říká: „Tragický případ Karla Hájka je mnohovrstevnatý. Je jednak sondou do problematiky třetího odboje, jednak přesvědčivě ukazuje, jakým způsobem se v rámci politických procesů konstruovaly zcela nové skutečnosti a vyvozovaly netušené souvislosti. Vzhledem k okolnostem je možno vnímat popravu Karla Hájka jako jednu z nejzavrženíhodnějších justičních vražd v komunistickém Československu.“ Slavnostní akce se zúčastnili příbuzní popraveného, kteří také iniciovali umístění tabulky.

Projekt Poslední adresa v České republice zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů. První tabulky byly umístěny v červnu 2017 (viz http://posledniadresa.cz/files/TZ-posledni-adresa.docx). V současné době můžete nalézt tabulky Poslední adresy kromě České republiky také v Rusku, Ukrajině, Moldavsku a Gruzii.

Poslední adresa nechce připomínat pouze osudy významných lidí, je především památníkem běžných občanů. Iniciovat umístění tabulky může kdokoliv – příbuzní, obyvatelé domu nebo studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie. O umístění tabulky je možné požádat prostřednictví webové stránky www.posledniadresa.cz.

Pro více informací kontaktujte koordinátorku projektu Poslední adresa Editu Jirákovou: tel. 604 123 798, e-mail: edita.jirakova@ustrcr.cz

Bližší informace, medailonky a archivní fotografie můžete nalézt na www.posledniadresa.cz

Fotogalerie

Ohlasy v médiích

Praha 1 zavzpomínala na oběti totalitních režimů (7. března 2019, PrahaTV)

Bojoval proti nacistům, po Únoru ho ale popravili komunisti. Mezi prvními (9. března 2019, iDNES.cz)

Letzte Adresse (8. března 2019, Radio Praha, německé vysílání)

Poslednij adres (8. března 2019, Radio Praha, ruské vysílání)