
ÚSTR uctil památku obětí heydrichiády na pardubickém Zámečku
(4. 6. 2025) – V úterý 3. června 2025 se v Památníku Zámeček v Pardubicích uskutečnil pietní akt k 83. výročí heydrichiády. Při této příležitosti si veřejnost připomněla tragické události druhého stanného práva a osudy 194 obětí popravených na tomto místě v červnu a červenci 1942. Pietní akt proběhl pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla a ministra kultury Martina Baxy.
Mezi účastníky letošního vzpomínkového setkání nechyběl ani Milan Bárta, pověřený řízením Odboru vzdělávání a výzkumu z Ústavu pro studium totalitních režimů. „Pietní akt na Zámečku je silnou připomínkou toho, jak daleko může totalitní moc zajít, když se rozhodne zlomit odpor společnosti silou a zastrašováním,“ uvedl. Ve svém vyjádření pak dále zdůraznil: „Jména popravených na tomto místě nám připomínají nejen krutost nacistického režimu, ale i odvahu lidí, kteří se rozhodli postavit zlu navzdory. Je velmi důležité, že si tyto příběhy připomínáme právě dnes – v době, kdy čelíme novým hrozbám pro demokracii a svobodu. Paměť míst, jako je Zámeček, je varováním i výzvou: že svoboda není samozřejmá, že vyžaduje naši bdělost, odvahu a odpovědnost. I proto považuji působení paměťových institucí za naprosto klíčové.“
Vzpomínkový program začal ve 13 hodin kladením květinových darů, následovaly projevy hostů a hudební vystoupení mužského sboru BONIFANTES. Zájemci si mohli prohlédnout panelovou výstavu Vaše smrt – naše svoboda?, která připomíná příběhy lidí popravených v důsledku atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ředitel památníku Viktor Janák připomněl, že právě 3. června 1942 bylo popraveno prvních pět obětí – občané z Horní Sloupnice, kteří byli udáni konfidentem gestapa Jaroslavem Hankou.
Pietního aktu se zúčastnili i představitelé státní správy, parlamentu, zahraničních ambasád, samosprávy a široká veřejnost včetně téměř dvou desítek rodinných příslušníků popravených. Jejich přítomnost svědčí o živé paměti a důležitosti tohoto místa v dějinách regionu i celé republiky.
Expozice Památníku Zámeček zůstává veřejnosti přístupná zdarma do 17 hodin a připomíná nejen osud výsadku Silver A a vypálené osady Ležáky, ale také kontext širšího odboje i kolaborace v období nacistické okupace. Architektonické řešení památníku umocňuje silný zážitek z místa, kde byla napsána jedna z nejtemnějších kapitol našich moderních dějin.
AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO SE SVOLENÍM: MICHAL KRÁL (PRO PAMÁTNÍK ZÁMEČEK PARDUBICE)