ÚMRTÍ: Akademický malíř Pavel Vošický (83)


Pavel Vošický při loňském křtu své autobiografické knihy (foto archív Petra Blažka)

Zemřel akademický malíř a politický vězeň Pavel Vošický (83). Patřil od mladí mezi odpůrce komunistického režimu. Když ve vojenské uniformě navštívil knihovnu Britského velvyslanectví, začala se o něj intenzivně zajímat Státní bezpečnost. Nasadila na něho své agenty-provokatéry, na základě čehož jej následně uvěznila a v roce 1959 odsoudila na 18 měsíců nepodmíněně za trestný čin pobuřování proti republice, ohrožení bojového ducha, hanobení spojeneckého státu a za útok proti skupinám obyvatelů, respektive urážky mezi vojáky. Díky amnestii prezidenta byl v roce 1960 z vězení propuštěn a vojenskou službu dosloužil u PTP.

Jeho celý příběh zachytil v PaD 2015/1 historik Petr Blažek 📍 https://1url.cz/CrouB, loni jej sám Vošický popsal v autobiografické knize Tak kde jsou ti Američani?


Fotografie Pavla Vošického po jeho zatčení v roce 1959 (foto ABS) / Na snímku ve společnosti zpěváků Hály, Sedláčka, Filipovské a Volka někdy v polovině 60. let (foto archiv P. Vošického) / Dvě ukázky z děl Pavla Vošického: Nalejvárna a Vlezte mi na záda z roku 1960