UDÁLOST: Petr Blažek převzal cenu festivalu v Gdyni


Cenu Dveře ke svobodě převzal na právě skončeném mezinárodním filmovém festivalu v polské Gdyni historik ÚSTR Petr Blažek. Získal ji za svůj historický výzkum a dlouholetou spolupráci s festivalem.

Mezinárodní festival NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci) se konal od 28. září do 1. října již po čtrnácté a na jeho programu bylo letos okolo 100 dokumentárních i hraných filmů. Jedním z nich také český film Okupace, který natočil režisér Michal Nohejl. Promítalo se na několika místech, na ulicích byla řada výstav a koncertů. Součástí festivalu bylo také mnoho debat s pamětníky, historiky, režiséry a duchovními. V jednom z panelů, jehož tématem byly hromadné hroby obětí komunistických režimů v bývalém sovětském bloku, debatoval i oceněný historik Petr Blažek.

Ten také stojí za pořádáním obdobně zaměřeného festivalu dokumentárních filmů o dějinách 20. století Nezlomní a obětovaní, jehož třetí ročník proběhne v Praze letos na podzim a jedním z jeho vzácných hostů bude i ředitel gdyňského festivalu, polský režisér Arkadiusz Gołębiewski. Blíže k polskému festivalu www.festiwalnnw.pl.


Zpracoval -vac-