UDÁLOST: 75. výročí pochodu studentů na Hrad v únoru 1948
Památný pochod studentů na Hrad v roce 1948 připomíná deska v pražské Nerudově ulici. Úctu ke statečnému postoji jeho účastníků přišel vyjádřit i ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna (foto ÚSTR – Zdeněk Parůžek)
Ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna si v sobotu 25. února připomněl s představiteli Senátu Parlamentu ČR a dalšími osobnostmi politického a veřejného života 75. výročí pochodu studentů, kteří v únorových dnech 1948 otevřeně vyjádřili svou podporu svobodě a parlamentní demokracii v tehdejším Československu. Pietní shromáždění u pamětní desky Senátu v Nerudově ulici v Praze se uskutečnilo ve spolupráci s Pražským akademickým klubem 48 a mezinárodním projektem Mene Tekel.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ve svém projevu uvedl, že proti bezpráví musíme bojovat i ve chvílích, kdy není jisté, zda vyhrajeme: „Může nastat doba, kdy na krátkou – nebo i delší – dobu bezpráví zvítězí. Stává se to obvykle ve chvílích, které jsou obtížné. Po válce, v době sociálních a ekonomických krizí, v době, kdy narůstají nepokoje, nebo také v době, kdy jenom demokraticky zvolená vláda a demokraticky zvolení ústavní činitelé špatně vládnou nebo špatně rozhodují. Zkrátka v době, kdy je péče o svobodu a demokracii zanedbávána. A to je vždycky nebezpečné. I v těchto chvílích se však vždy naleznou lidé, kteří se proti bezpráví postaví a nehledí na to, co to pro ně bude znamenat. Velmi často to bývají právě studenti, právě mladí lidé, kteří vycítí, co je správné, a postaví se proti bezpráví – v tomto případě proti komunistickému bezpráví. Já proto chci dnes všem mladým poděkovat za to, co pro nás udělali. A to nejen v roce 1989, ale i v roce 1948. Protože jedině když budeme proti bezpráví bojovat i ve chvílích, kdy víme, že není velká šance, že v danou chvíli vyhrajeme, tak potom je jisté, že vyhrajeme někdy později. A je také jisté, že někdy později si uvědomíme, že svoboda a demokracie jsou těmi zásadními hodnotami, na kterých vyrůstáme a které nám umožňují žít pospolu a spokojeně.“
S projevy dále vystoupil například bývalý předseda Senátu Petr Pithart, který inicioval vznik tohoto pietního místa v roce 2003, nebo jeden z posledních žijících účastníků únorového pochodu studentů v roce 1948 Antonín Kyncl. Samotnému pietnímu shromáždění předcházel komentovaný průvod po trase studentského pochodu dne 25. února 1948 se zastávkami v místech, kde se odehrály konkrétní události.
Na pietním shromáždění vystoupil s projevem předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo Antonín Kyncl, jeden z posledních žijících účastníků únorového pochodu studentů v roce 1948 (foto Kancelář Senátu)
Zpracoval MARTIN VACEK