
Spolupracujeme s Ukrajinou. Stále a napořád!



Nahoře jednání s ukrajinským protějškem ÚSTR – Ukrajinským institutem národní paměti / Vlevo jednání s Ihorem Pošyvalem, ředitelem Muzea Majdanu / Vpravo Leonid Finberg, majitel nakladatelství Duch i litera, které vydává ukrajinský překlad knihy Živé pochodně v sovětském bloku
(11. 4. 2025) – Zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů v minulých dnech jednali v Kyjevě s představiteli ukrajinských paměťových institucí, historiky a nakladateli o aktuálních i budoucích společných projektech.
Vedoucí edičního oddělení ÚSTR Stanislav Škoda, a šéfredaktor časopisu Paměť a dějiny Jakub Šafránek se proto v úterý setkali s prozatímní ředitelkou Ukrajinského institutu národní paměti Julií Hnaťukovou a dalšími členy vedení UINP. Cílem jednání bylo obnovení kontaktů s touto důležitou ukrajinskou institucí, a to včetně memoranda o spolupráci a také projednání konkrétních projektů, na nichž by se mohly obě strany podílet. Jednalo se tak například o exteriérové výstavě, která by již na podzim tohoto roku v Kyjevě doprovodila ukrajinské vydání knihy Živé pochodně v sovětském bloku historika ÚSTR Petra Blažka, nebo o účasti na vědeckých konferencích či možnostech publikace studií v revue Paměť a dějiny.
Zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů také navštívili nakladatelství Duch i litera, vedené Leonidem Finbergem, která vydává již zmíněnou knihu Petra Blažka, kde jednali o dalších možnostech propagace této publikace. Dále se během své návštěvy Ukrajiny setkali s ředitelem Muzea Majdanu Ihorem Pošyvalem a hovořili o možnostech spolupráce a také s ukrajinskými historiky Radomyrem Mokrykem, Julií Kravčenkovou či Eduardem Andruščenkem, jejichž příspěvky by se mohly objevit na stránkách revue Paměť a dějiny. Těšíme se na výstupy této spolupráce!




Nahoře vlevo zástupci ÚSTR s ředitelem Majdanu / Vlevo nahoře populární hra o ukrajinské historii z produkce UINP / Vlevo dole věznice Na Lonského, kterou si prošli i lidé unesení z poválečného Československa rozvědkou Smerš. Na snímku historička Olesia Isajuk v jedné z cel NKVD / Vpravo dole Památník Bykivnia – místo, kde leží v masových hrobech desítky tisíc obětí NKVD. Článek o tomto temném místě napíše do revue PaD ukrajinský historik Radomyr Mokryk
AUTOR: JAKUB ŠAFRÁNEK
FOTO: ÚSTR / JAKUB ŠAFRÁNEK