Sokolka Marie Cibulková své druhy v odboji nezradila
(6. 8. 2024) – Byla vystavena brutálnímu zacházení. Vyrazili jí jedno oko, utrpěla pohmoždění žeber. Lékařského ošetření se jí však nedostalo. Násilí ale nebylo gestapákům nic platné, své druhy Marie Cibulková nezradila. Příběh odboje, pronásledování a vzpomínáni, který v nejnovějším čísle Paměti a dějin vypráví německá badatelka Birgit Sack, líčí osud někdejší vášnivé sokolky Marie Cibulkové, která sice po válce dostala Československý válečný kříž a byla po ní pojmenována ulice na pražské Pankráci (stále je), nicméně i kvůli jejímu spojení s národními socialisty byla na dlouho zapomenuta.
„Kdybych tak mohla zhasnout doma v koutku na zemi“
„Odbojová činnost Marie Cibulkové se dá zrekonstruovat jen útržkovitě. Ve výpovědích přeživších odbojářů a rodinných příslušníků těch, s nimiž byla zatčena, se její jméno skoro nevyskytuje. Protokoly z výslechů Gestapa se navíc zjevně nedochovaly. Příslušníci stejné místní odbojové sítě ovšem často nebyli informováni o činnosti ostatních členů,“ píše ve své studii pro aktuální číslo Paměť a dějiny historička a ředitelka Památníku Münchner Platz Dresden Birgit Sack. „Sama Cibulková po svém zatčení vyzradila jen minimální počet jmen. K tomu je třeba připočítat to, že nezaujímala vedoucí postavení, ale vykonávala převážně praktickou a logistickou činnost. Tradiční představě o ženách přesto neodpovídala. V manželství to byla ona, kdo byl politicky aktivní a rozhodl se zapojit do odboje.“ Marie Cibulková byla za svou účast v odboji německým soudem odsouzena k trestu smrti, rozsudek byl vykonán 11. října 1944 v německých Drážďanech. Bylo jí 56 let.
Pokud chcete dramatický životní příběh sokolky Marie Cibulkové znovu odhalit, pořiďte si aktuální „protektorátní“ vydání revue Paměť a dějiny, které vydává Ústav pro studium totalitních režimů. Pořídit ho můžete například v Kosmasu … nebo si zařídit předplatné, což je jednoznačně nejlevnější a nejpohodlnější cesta, jak se k časopisu dostat. Předplatné historické revui Ústavu pro studium totalitních režimů zařizuje firma Send.
Připravil MARTIN VACEK