Slavnostně jsme zahájili výstavu o Janu Palachovi v Rumunsku


(25. 6. 2024) – Památník obětí komunismu a protikomunistické rezistence v rumunském Sighetu otevřel ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a za účasti jejich autorů rozsáhlou výstavu Jan Palach – Živá pochodeň 1969. Ve druhém podlaží bývalé věznice, kde rumunská Securitate věznila v padesátých letech minulého století politické vězně, je od 13. června k vidění 23 panelů, mapujících období pražského jara a příběh Jana Palacha. Výstavu zahájili v Sighetu spolu s bývalou rumunskou disidentkou a spisovatelkou Anou Blandianou také zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů – historik Petr Blažek a vedoucí edičního oddělení Stanislav Škoda.

V padesátých letech 20. století zemřel ve vězení v Sighetu v důsledku týrání bývalý demokratický premiér Rumunska Iuliu Maniu a několik desítek dalších politických vězňů. Od roku 2000 provozuje v prostorách bývalého kriminálu Nadace občanské akademie muzeum s mnoha expozicemi a pravidelným přednáškovým a kulturním programem. V čele nadace dosud stojí disidentka a spisovatelka Ana Blandiana. Bývalý německý prezident Joachim Gauck prohlásil, že „Památník (v Sighetu) nemá obdoby v celém východním bloku“. Rada Evropy ho zařadila vedle osvětimského památníku a Památníku míru v Normandii mezi muzea „evropské paměti“.

V polovině června se koná každoročně do Památníku obětí komunismu a protikomunistické rezistence pouť bývalých vězňů a jejich potomků. Při té příležitosti jsou veřejnosti představeny nové výstavy a slouží se slavnostní mše pod širým nebem na památku obětí komunismu. Petr Blažek a Stanislav Škoda zahájili výstavu Jan Palach – Živá pochodeň 1969 a následně uspořádali komentovanou prohlídku pro středoškolské studenty. Nová výstava doplnila i stálou expozici věnovanou československému disentu v jedné z cel bývalého vězení, která je tam nepřetržitě od roku 2005. Program doplnila také prezentace rumunského překladu knihy Petra Blažka Živé pochodně v sovětském bloku, který vyšel na podzim roku 2023.

Kurátorem výstavy Jan Palach – Živá pochodeň 1969 a autorem textů je Petr Blažek. Autorem výtvarného zpracování je Jáchym Šerých a překlad českého textu do rumunštiny zajistila Lidia Našincová. Výstava bude v Sighetu ke shlédnutí do konce srpna 2024 a následně poputuje do dalších rumunských měst.Připravil (text a foto) STANISLAV ŠKODA