Ředitel ÚSTR udělil záštitu celostátní dějepisné soutěži
(21. 11. 2024) – Dějepisná soutěž studentů gymnázií představuje již řadu let největší setkání středoškolských studentů České a Slovenské republiky. Letošní, v pořadí již dvaatřicátý ročník se zaměřil na období evropských dějin let 1975-2000. V průběhu soutěže studenti v písemných projevech prezentovali vlastní vědomosti, které svým rozsahem nezřídka budí uznání u vysokoškolských pedagogů i vědeckých odborných pracovníků. Do krajského kola se v dubnu letošního roku zapojilo 298 gymnázií, přičemž sedmdesát pět nejlepších škol se utkalo ve čtvrtek 21. listopadu 2024 ve velkém sále Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Chebu.
Dějepisná soutěž studentů gymnázií se koná pod záštitou doc. PhDr. Ladislava Kudrny, PhD., ředitele Ústavu pro studium totalitních zločinů (ÚSTR). „Každá nastupující generace představuje budoucnost své země. Jsem hrdý na to, kolik mladých lidí se nejenže zajímá o moderní dějiny, ale jak hluboké znalosti mají. Naplňuje mě to nadějí,“ prohlásil Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Odbornými garanty letošního ročníku jsou přední čeští a slovenští historici, prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc, dr. h. c. (FF UK Praha), dále PhDr. Petr Blažek, Ph.D. (ÚSTR) a také prof. PhDr. Roman Holec, DrSc. (FF UK Bratislava). „Znalost historie nabízí poučení pro přítomnost a ochranu před opakováním stejných chyb v budoucnosti. Zájem mladé generace o fascinující příběhy z minulosti je potěšitelný, neboť může fungovat jako obrana před fake news a zneužíváním nepravdivých příkladů z historie extrémními politickými proudy,“ dodává Kamil Nedvědický, 1. náměstek ředitele.
Nevšední vědomostní projekt zastřešuje Nadační fond Gaudeamus vedený Miroslavem Stulákem, uznávaným pedagogem, který je současně hlavním koordinátorem soutěže. Vědomostní soutěž „O historii“ organizuje téměř čtvrtstoletí a je třeba připomenout, že během let se z dějepisné soutěže studentů stalo největší týmové studentské klání v republice. Podle Miroslava Stuláka je pro tuto soutěž příznačné, že vedle hlavních organizátorů se na její realizaci podílejí sami studenti a absolventi chebského gymnázia. Vedle zajištění vlastního finále pak tito mladí lidé připravují rozsáhlou databázi účastníků soutěže, účastní se jednání se sponzory, setkání s politiky v Poslanecké sněmovně, Senátu či Národní radě SR a získávají tak cenné zkušenosti pro jejích další osobní rozvoj.
Zpracovala PETRA JUNGWIRTHOVÁ