Ředitel Ladislav Kudrna se zúčastnil oslav na Pražském hradě

(9. 5. 2025) – Ve čtvrtek 8. května 2025 se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnil slavnostní večer k příležitosti 80. výročí konce druhé světové války v Evropě. Oslavy uspořádal prezident republiky Petr Pavel spolu se svou manželkou Evou Pavlovou. Mezi pozvanými hosty byli nejvyšší ústavní činitelé včetně premiéra Petra Fialy, členové vlády, velvyslanci, představitelé ozbrojených sil i významných kulturních a paměťových institucí. Ústav pro studium totalitních režimů na této události zastupoval ředitel instituce Ladislav Kudrna.

Slavnostní večer symbolicky zahájila česká státní hymna a vyvrcholil provedením Ódy na radost, závěrečné věty Beethovenovy 9. symfonie, která se stala hymnou Evropské unie. Působivý hudební program doprovodily projevy, jejichž společným motivem bylo připomenutí historického odkazu vítězství nad nacismem, důstojné úcty k obětem i apel na ochranu demokracie v dnešním světě. Celý Španělský sál na závěr koncertu vestoje aplaudoval. Prezident Petr Pavel ve svém projevu zdůraznil nejen význam ukončení nejničivějšího konfliktu v dějinách, ale i důsledky, které přetrvávají dodnes: „Osvobození Evropy od nacismu nebylo jen vojenským vítězstvím, ale především vítězstvím nad nenávistí, ideologií rasové nadřazenosti a pohrdáním lidským životem. Musíme si připomínat, že mír není samozřejmost a demokracie není bez úsilí udržitelná.“

Ústav pro studium totalitních režimů je v kontextu připomínky konce druhé světové války klíčovou institucí. Jeho dlouhodobou misí je dokumentovat, analyzovat a zpřístupňovat poznatky o totalitních režimech, jejich ideologiích a dopadech na lidské životy. Ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna v této souvislosti uvedl: „Je pro mě osobně velkou ctí být součástí takto významného aktu. Připomínka konce druhé světové války má i po osmdesáti letech hluboký význam – nejen jako historický milník, ale jako varování. Druhá světová válka byla důsledkem selhání demokracií. Politika appeasementu se ukázala jako cesta do pekel. Dnes, kdy opět čelíme manipulaci s historickými fakty a bagatelizaci, revizionismu zločinného komunistického režimu, je role Ústavu pro studium totalitních režimů zcela klíčová. Připomínáme oběti totalit, chráníme fakta, vzděláváme další generace. To vše bez ideologického balastu. Přesně k tomu nás zákon zavazuje.“

ÚSTR se podílí na celé řadě vzdělávacích, badatelských a dokumentačních projektů souvisejících s druhou světovou válkou, nacistickou okupací, holocaustem i obdobím poválečných represí. Účast ředitele největší české paměťové instituce na oficiální státní pietě odráží důležitost role, kterou Ústav pro studium totalitních režimů v české společnosti sehrává při ochraně a zachování demokratické paměti.


AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO: KANCELÁŘ PREZIDENTA REPUBLIKY / ZUZANA BÖNISCH