Radní Martin Palouš byl premiérem oceněn Kramářovou medailí

(18. 11. 2024) – U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva premiér udělil premiér Fiala medaile Karla Kramáře sedmnácti osobnostem z různých oborů za celoživotní práci, ale také za občanské postoje. „Dnes oceňuji úspěšné osobnosti v ekonomice, v kultuře, ve vzdělávací činnosti, v hudbě a v další řadě věcí. Všichni máte jedno společné, že myslíte na hodnoty a v širších souvislostech. Děláte věci, které mají přesah, které vycházejí z hodnot, a které ostatní obohacují,“ dodal předseda vlády na adresu oceněných.

Za statečné občanské postoje v době komunismu a rozvíjení občanských aktivit obdržel z rukou premiéra medaili Karla Kramáře také diplomat, vysokoškolský pedagog, bývalý velvyslanec v USA a velvyslanec při OSN, někdejší poslanec Federálního shromáždění. A v současnosti člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Martin Palouš. Premiér ho ocenil jako celoživotního obhájce demokracie, za normalizace disidenta a signatáře Charty 77, jako překladatele a tlumočníka díla Hannah Arendtové, spolupracovníka Václava Havla, v letech 2011–2012 ředitele Knihovny Václava Havla a od roku 2018 člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Podobně jako Martin Palouš, byli letos stejným oceněním vyznamenáni například bývalý politik a velvyslanec Michael Žantovský, spisovatel, nakladatel a knihkupec Jiří Padevět, divadelník a pedagog Petr Oslzlý, dlouholetý umělecký vedoucí skupiny Hradišťan Jiří Pavlica či sochař Rony Plesl. „Většinu medailí uděluji právě v tento den, který pro mě má mimořádný význam a ze všech státních svátků mám tento svátek nejraději, protože jsme se zbavili komunistické totality a vykročili na cestu ke svobodě, demokracii a prosperitě,“ řekl během ceremoniálu premiér Petr Fiala.

Medaile Karla Kramáře je nejvyšší ocenění udělované předsedou vlády České republiky s hodnotou pamětní medaile. Medaile byla vytvořena v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády. Pojmenována je po prvním československém premiérovi Karlu Kramářovi.

Následně si výročí listopadové revoluce připomněl premiér Fiala na tradičním slavnostním obědě s předlistopadovými disidenty a studenty, kteří stáli v čele listopadových přeměn naší společnosti v pražském Mánesu. Mezi účastníky nechyběl například badatel ÚSTR František Stárek Čuňas ani členové Rady ÚSTR – předsedkyně Monika McDonagh-Pajerová a Martin Palouš.

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto Úřad vlády ČR