Vladimir Bukovskij: A vítr se vrací. Příběh disidenta

Nejvýznamnější dílo předního sovětského disidenta žijícího v současnosti ve Velké Británii. Formálně je kniha zarámována vzpomínkou na autorovo neočekávané propuštění z vězení v prosinci 1976 a výměnu za vězněného vůdce chilských komunistů Luise Corvallána, což vyvolalo celosvětovou senzaci. Postupně se vrací ke vzpomínkám na dětství, život v poválečné Moskvě, zapojení do protestů, samizdatu, zatčení, psychiatrická vyšetření a „léčení“, procesy a věznění. Kniha poutavým způsobem přibližuje realitu sovětského disentu, tak odlišnou od té české například používáním „trestající psychiatrie“, nástroje, který při posledním rozsudku postihl i Bukovského a který jsme v našich podmínkách prakticky neznali.

Volvox Globator, ÚSTR, Praha 2012, 1. vydání, váz., 375. s., ISBN 978-80-7207-864-6 (Volvox Globator), ISBN 978-80-87211-72-4 (ÚSTR)

Knihu A vítr se vrací. Příběh disidenta si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.

Prezentace knihy

Prezentace knihy a beseda s autorem proběhla 6. března 2013 v Knihovně Václava Havla. Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Do Prahy přijíždí Vladimir Bukovskij (tisková zpráva)

Ohlasy v médiích

OSOBNOST: Příběh nenapravitelného chuligána (Jefim Fištejn, neviditelnypes.lidovky.cz, 18. 12 2012)