Peter Demetz: Diktátoři v kině. Lenin – Mussolini – Hitler – Goebbels – Stalin

Peter Demetz zachycuje pozoruhodný svět kinematografie coby nástroje i oběti propagandy v rukou diktátorů. Přibližuje filmy, které viděli a do jejichž podoby nezřídka zasahovali, režiséry, herce i herečky, jež zbožňovali. Film Viva Villa! patřil k Hitlerovým nejoblíbenějším: v jeho hlavní postavě, mexickém lidovém tribunovi Pancho Villovi, poznával sám sebe. Joseph Goebbels však tento film považoval za příliš nebezpečný, aby ho pustil do běžné distribuce. Goebbels diktoval v nacistickém Německu nejen výběr programu kin, jako autor a dramaturg se na utváření filmů ve stále větší míře i sám podílel. Také Stalin, který si význam filmu uvědomil poměrně pozdě, se bezprostředně vměšoval do filmových produkcí. Výrobu filmů reguloval dokonce i Lenin, jehož zájem poutaly především průmyslově a politicky zaměřené naučné snímky. Avšak propagační potenciál kina rozpoznal a využil jako první Mussolini. Zestátnil veškerý filmový průmysl a zřízením Cinecittà se pokusil vybudovat jakýsi fašistický Hollywood.

Centrum demokracie a kultury – ÚSTR, Brno – Praha 2020, 1. vydání, váz., 236 s., ISBN 978-80-7325-508-4 (CDK), ISBN 978-80-88292-73-9 (ÚSTR)

Knihu Diktátoři v kině. Lenin – Mussolini – Hitler – Goebbels – Stalin si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.

Ohlasy v médiích

Demetz, Peter: Diktátoři v kině (Jan Lukavec, iLiteratura.cz, 10. července 2021)

Jak manipulovat prostřednictvím filmu (Ondřej Elbel, Katolický týdeník, 11/2021)