Pavla Plachá, Birgit Sack: Tento dopis si nechte na památku na mě

V nacistickém Německu bylo jen v Drážďanech mezi lety 1934-1945 popraveno gilotinou 892 Čechoslováků. Většina z nich se aktivně stavěla proti německé okupaci. Historičky Pavla Plachá z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze a Birgit Sack z památníku Münchner Platz Dresden/Stiftung Sächsische Gedenkstätten shromáždily kolem stovky posledních dopisů a motáků od žen a mužů z takzvaných Sudet a Protektorátu Čechy a Morava adresovaných jejich příbuzným. Výsledkem je dvojjazyčná kritická edice, doplněná krátkými biografickými medailony pisatelů dopisů. V podrobné úvodní studii jsou vůbec poprvé komplexně analyzovány poslední dopisy a motáky popravených na základě historicko-kritického přístupu a rozpracován specifický význam tohoto často podceňovaného pramene. Kniha vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Pulchra a Leipziger Universitätsverlag a byla finančně podpořena Česko-německým fondem budoucnosti, Svobodným státem Sasko a Zmocněnkyní spolkové vlády pro kulturu a média.

Ústav pro studium totalitních režimů – Nakladatelství Pulchra – Stiftung Sächsische Gedenkstätten/ Gedenkstätte Münchner Platz Dresden – Universitätsverlag Leipzig, Praha – Lipsko 2023, 496 s., ISBN 978-80-7516-22-5 (ÚSTR)

Knihu „Tento dopis si nechte na památku na mě. Poslední dopisy popravených v Drážďanech“ si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.