Pavel Knihař: Legie, můj život. Od vojína k veliteli praporu (ed. Ladislav Kudrna)

Paměti Pavla Knihaře zachycují jeho pohnutou životní odyseu, od protektorátní Prahy přes vietnamskou džungli až po alžírská údolí a pohoří. Poté, co se v Československu chopili moci komunisté, založil ilegální organizaci Svaz svobodných studentů, vydávající časopis Svobodný hlas. V červnu 1948 byl zatčen Státní bezpečností a surově vyslýchán v Bartolomějské. Po propuštění se rozhodl emigrovat na Západ a pokračovat v boji proti totalitnímu režimu. Bylo mu pouhých sedmnáct let, když počátkem listopadu 1948 vstoupil do řad francouzské cizinecké legie. Po výcviku byl odeslán do Indočíny, kde čtyři roky bojoval s Viet Minhem. Mladý muž se záhy vypracoval ve vynikajícího velitele čety. Za statečnost v boji s nepřítelem obdržel mnoho vyznamenání, včetně nejvyššího ocenění pro poddůstojníky, Médaille Militaire. Po skončení války v jihovýchodní Asii se zúčastnil alžírského konfliktu, který si svou tvrdostí nezadal s Vietnamem. Legionářská kariéra Pavla Knihaře je v kontextu ostatních Čechoslováků bezprecedentní. Začal jako vojín a po třiceti letech odešel do výslužby jako kapitán. Později byl povýšen do hodnosti velitele praporu (český ekvivalent podplukovník). Francie si natolik vážila jeho služeb, že jej ocenila Řádem komandéra čestné legie. Takové cti se předtím dostalo pouze dvěma Čechoslovákům.

Academia, ÚSTR, Praha 2013, 1. vydání, váz., 248 s. ISBN 978-80-200-2289-9 (Academia) ISBN 978-80-87211-80-9 (Ústav pro studium totalitních režimů)

Knihu Legie, můj život. Od vojína k veliteli praporu si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz

Prezentace knihy

Prezentace knihy proběhla 11. prosince 2013 v kavárně Knihkupectví Academia v Praze.

Ohlasy v médiích

  • Recenze (Jiří Plachý, Historie a vojenství 2/2014, s. 147-148)
  • Pod vlajkou kolonialismu (Jiří Nedvěd, Dějiny a současnost (2014), Roč. 36, č. 3, s. 5)
  • V sedmnácti do odboje, pak do legií (Luděk Navara, Mladá Fronta Dnes, 11. 12. 2013, strana A7)