Občanské fórum, den první. Vznik občanského fóra v dokumentech a fotografiích

Editovaný přepis originálního záznamu večera 19. listopadu 1989 v Činoherním klubu podrobně zachycuje vznik Občanského fóra. Je ojedinělým a nenahraditelným dokumentem, umožňujícím podrobnou a plastickou rekonstrukci zakládajícího aktu představitelů různých směrů tehdejší protikomunistické opozice.
Dokument uvozuje stručná studie, která hledá kořeny pozdější podoby OF v okamžicích jeho založení. Po ní následuje samotný přepis a medailonky významných osob spjatých se založením OF. Význam edice podtrhuje kompletní videozáznam jednání Občanského fóra, přiložený na dvou DVD. K večeru se rovněž vztahují dva rozhovory s kameramany, kteří události zachytili, a na knihu navazují další rozhovory s vybranými účastníky setkání v Činoherním klubu, které jsou dostupné na webové adrese: www.ustrcr.cz/cs/rozhovoryof. Přepis doplňují barevné i černobílé fotografie Jaroslava Kořána zachycující jednání Občanského fóra s autorovou krátkou vzpomínkou na první dny pádu komunistického režimu.
V přílohách jsou kromě faksimile jedné z prvních verzí provolání Občanského fóra publikovány také reakce komunistické totalitní moci z 19.–21. listopadu 1989. Ojedinělá informace 1. odboru II. správy SNB navíc umožňuje identifikaci jednoho z důležitých informačních zdrojů totalitní moci o rané fázi vývoje Občanského fóra.
Knihu recenzovali historici Prokop Tomek a Jiří Suk. „Publikování přepisu diskuse z úvodního shromáždění Občanského fóra v pražském Činoherním klubu 19. 11. 1989 je bezpochyby významným edičním počinem. Díky němu se doplní a zpřesní naše poznání politického převratu/revoluce a jeho kolektivního aktéra – Občanského fóra. Úvodní debata o založení OF je v mnohém klíčová a tvoří výchozí matrici pro pochopení dalšího vývoje tohoto přechodného, ale významného politického hnutí,“ říká Jiří Suk, autor knihy Labyrintem revoluce.

Textová část knihy je volně ke stažení zde.

ÚSTR a Městská část Praha 1, Praha 2009, 1. vydání, váz., 192 stran, ISBN 978-80-87211-28-1

Knihu Občanské fórum, den první. Vznik občanského fóra v dokumentech a fotografiích si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.

Ohlasy v médiích

„Václave, prima, ty jsi měl štěstí, ty tady seš.“ Sametové inscenování aneb přestaňme s tím divadlem (Martin Pšenička, Divadelní revue 2010 · n° 3)

Vznik OF provázel zmatek, nadšení i agent Joska Skalník (Jiří Šťastný, iDnes.cz, 16. 11. 2009)