Martin Tichý: Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa

Byla vražda Anny Kvašové, spáchaná v lednu 1952, promyšleným činem nebo excesem pachatele? Urychlila kolektivizaci na Kutnohorsku, jak se všeobecně tvrdilo? Došlo v roce 1958 k nalezení spravedlnosti, nebo snad měl tehdy vedený proces blíže k institucionalizované mstě komunistického režimu? Představuje násilná smrt tehdy neznámé funkcionářky stín protikomunistického odboje, či naopak v daném kontextu nastoluje „mašínovské“ otázky? Jak je možné, že proces s takzvanou skupinou Landstoff a spol. se stal ukázkovým příkladem „třídně“ pojímané spravedlnosti v době, kdy doba „třídní justice“ měla být podle mnohých již překonanou minulostí? A proč zapomínáme na to, že kolektivizace, prosazovaná násilím a prostřednictvím perzekucí, vedla k nespočtu lidských tragédií, ve výsledku pak k zpřetrhání tradičních vazeb v sociální struktuře české vesnice, a že represe s ní spojené se staly legitimním zdrojem odporu a odboje vůči komunistickému režimu? Na tyto a další otázky se snaží odpovědět autor této knihy.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

ÚSTR, Praha 2017, 1. vydání, vaz., 440 s., ISBN 978-80-87912-90-4

Knihu Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.

Prezentace knihy

Prezentace knihy proběhla 22. května 2018 v Knihovně Václava Havla. Videozáznam a fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Ohlasy v médiích

„Oběť třídního teroru.“ Jak to bylo s vraždou funkcionářky KSČ Anny Kvašové (Nella Šimkovská, 26. května 2018, Echo24.cz)