Jan Synek: Mám klid ve svém svědomí. Milada Horáková ve střetu s komunistickým režimem

O Miladě Horákové již bylo napsáno mnoho. O jejím životě a smrti, o monstrprocesu nesoucím její jméno, o propagandistické kampani, která ho provázela. Nezřídka v souvislosti s ní slýcháme známé slovní spojení „oběť vykonstruovaného politického procesu“, méně často však vysvětlení, co to vlastně znamená. Stala se tedy doktorka Horáková jen obětí účtování komunistů s potenciálními odpůrci a dřívějšími politickými oponenty, nebo skutečně proti komunistickému režimu vyvíjela nějakou činnost? „Nejsem bezradná a zoufalá – nehraji, je to ve mně tak klidné, poněvadž mám klid ve svém svědomí.“ I tato slova zaznívají ve známém posledním dopise, kterým se Milada Horáková loučila se svými blízkými. Při podrobnějším sledování jejích životních postojů pochopíme, že vystihují celé její působení a úsilí, které se snaží přiblížit tato kniha.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

ÚSTR, Praha 2020, 1. vydání, váz., 196 s., ISBN 978-80-88292-65-4

Knihu Mám klid ve svém svědomí. Milada Horáková ve střetu s komunistickým režimem si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.

Prezentace knihy

Prezentace knihy proběhla 25. června 2020 na akci k uctění památky Milady Horákové v Senátu Parlamentu ČR, která se konala pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské. Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Rozhovor s autorem knihy historikem Janem Synkem o Miladě Horákové si lze poslechnout na Soundcloud a Spotify.