
Jan Rychlík: Češi a Slováci ve 20. století. Spolupráce a konflikty 1914–1992
Československo, stát, v němž většina obyvatel dnešní České republiky i Slovenska prožila velkou část svého života, patří dnes již do historie. Vztahy mezi dvěma národy, které se na víc než sedm desetiletí sešly v tomto státě jako ve svém domově, ale zůstávají živé a blízké. Kniha historika Jana Rychlíka, vycházející poprvé v souborném vydání, si klade za cíl přiblížit především českému čtenáři opomíjenou „druhou stranu“, slovenskou politiku a její specifika v celém období společného státu. Jeho zasvěcené a podrobné líčení, začínající již za Rakousko-Uherska a za první světové války, sleduje vývoj česko-slovenských vztahů především v politické oblasti, postupné zesilování autonomistických tendencí ve slovenské politice s vrcholem v rozbití ČSR po Mnichovu a vytvoření samostatného slovenského státu. Autor vyhradil dostatečný prostor nejznámějším aktérům slovenské politiky tohoto období – Andreji Hlinkovi, Milanu Hodžovi či Jozefu Tisovi. Druhá polovina knihy se věnuje slovenské politice v lidově demokratickém Československu, na cestě od centralizace k federaci, a v období husákovské normalizace. Závěrečná kapitola pojednává o peripetiích rozpadu Československa a vzniku dvou nových samostatných celků na mapě Evropy. Práce Jana Rychlíka, založená na velkém množství archivních materiálů, je ojedinělým příspěvkem k naší stále ještě nedávné a dosud živé minulosti.
Vyšehrad, ÚSTR, Praha 2012, vydání ve Vyšehradu první, váz., 677 s., ISBN 978-80-7429-133-3 (Vyšehrad), ISBN 978-80-87211-59-5 (ÚSTR)
Knihu Češi a Slováci ve 20. století. Spolupráce a konflikty 1914–1992 si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz
Prezentace knihy
Diskuse s autorem knihy, historikem Janem Rychlíkem, předním odborníkem na česko-slovenské vztahy, se uskutečnila v 12. června 2012. Fotogalerii a videozáznam si můžete prohlédnout zde.