František Stárek Čuňas, Martin Valenta: Podzemní symfonie Plastic People

Kniha Podzemní symfonie Plastic People zachycuje osud rockové skupiny The Plastic People of the Universe na pozadí politického vývoje v šedesátých až osmdesátých letech minulého století – od vzniku kapely v době importu psychedelického rocku do Československa a formování prvních konceptů kulturní opozice přes kontext politicky orientovaného disentu, především Charty 77, až po podrobný popis rozpadu skupiny v druhé polovině osmdesátých let.
Autoři staví zejména na primárních pramenech, leckdy zatím nepublikovaných: např. na kronikách Plastic People, rozsáhlých pamětnických rozhovorech vedených s členy a přáteli kapely (Brabenec, Kabeš, Janíček, Brabec, Placák, Michl, Wilson aj.) či dobových písemnostech jednotlivých aktérů (v samizdatech, soukromé korespondenci, denicích apod.); zároveň „vytěžují“ archivní prameny nejen z provenience Státní bezpečnosti (Archiv bezpečnostních složek, Národní archiv aj.). Výsledkem je zasvěcené pojednání o legendární undergroundové skupině a její době; pojednání, které přináší mnoho nového a leckteré dobře známé skutečnosti nasvěcuje z dosud neznámých úhlů.

Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

Argo, ÚSTR, Praha 2018, 1. vydání, brož., 376 s., ISBN 978-80-257-2522-1 (Argo), ISBN 978-80-88292-04-3 (ÚSTR)

Knihu Podzemní symfonie Plastic People  si můžete zakoupit prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz.