Eva Vybíralová: „Mexické fakulty“. Mimořádné církevní pravomoci, jejich vývoj a aplikace
V dobách hrozícího pronásledování uděloval Apoštolský stolec biskupům i jednotlivým kněžím mimořádné pravomoci (fakulty) ve smyslu církevního práva. Zpřístupnění vatikánských archivů z doby pontifikátu papeže Pia XII. (1939–1958) v roce 2020 umožnilo mimo jiné ověřit autenticitu tzv. mexických fakult pro Československo a další státy východního bloku. Kolem rozsahu a obsahu těchto mimořádných pravomocí vznikaly legendy, případně byla jejich existence zcela popírána. V dobách pronásledování je přirozeně nutné jednat konspirativně, vyhýbat se písemnostem a všemu, co by se mohlo stát kompromitujícím či usvědčujícím materiálem. Tato kniha obsahuje úvodní studii nabízející vhled do dané problematiky a dále řadu dokumentů – pravomocí pro různé místní církve, jež zažívaly perzekuci ve 20. století: v Sovětském svazu, v Mexiku, ve Španělsku a ve státech východního bloku.
Nakladatelství Centrum pro studium demokracie a kultury a Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2024, 1. vydání, brožovaná, 216 stran, ISBN 978-80-7325-587-9 (CDK) a 978-80-7516-058-4 (ÚSTR)
Knihu „Mexické fakulty“. Mimořádné církevní pravomoci, jejich vývoj a aplikace si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.