Pro žáky a studenty jsme vyhlásili literární cenu Waltera Sernera

(2. 9. 2024) – Ústav pro studium totalitních režimů vyhlašuje nultý ročník Literární ceny Waltera Sernera pro studenty a studentky středních škol do 20 let věku v žánru eseje, povídky a videa, které by měly reflektovat témata druhé světové války, holokaustu, soužití Čechů, Němců, Židů, Romů a dalších národů ve střední Evropě, problematiku evropanství, svobody a totalitarismu, xenofobie a rasové nenávisti, stejně jako peripetie evropských dějin 20. století, smíření mezi lidmi a aktuální kontexty.

Garantem projektu je ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D., který k tomu dodává: „Motivačním mottem nultého ročníku je citát z provokativního Sernerova dadaistického manifestu Poslední uvolnění (1918) – ´Války jsou nejtěžší průjmy. Svoboda je lunapark. Klid je skutečná katastrofa´-. Zvoleno bylo s ohledem na dynamický globální vývoj, kdy Rusko vede genocidní válku proti Ukrajině, přičemž revizionistické mocnosti jako Čína a Írán zpochybňují koncept svobody i lidských a občanských práv.“ Bližší informace k celému projektu najdou všichni zájemci na speciálních webových stránkách

www.serner.cz


Došlé příspěvky bude posuzovat odborná porota složená ze spisovatelky Bianci Bellové, spisovatele, knihkupce a nakladatele Jiřího Padevěta, historika, spisovatele a publicisty Petra Placáka, spisovatelky, dramatičky a historičky umění Kateřiny Tučkové a garanta projektu – historika, filozofa a publicisty Petra Hlaváčka. Pro příjem příspěvků byla zřízena speciální emailová adresa ws@ustrcr.cz a uzávěrka soutěže je v neděli 20. října 2024.




A kdo je Walter Serner? Cena je pojmenována po Walteru Sernerovi (1889–1942), rodáku z Karlových Varů, který pocházel z německojazyčné rodiny židovského vyznání. Tento všestranný literát, umělec a intelektuál, spoluzakladatel dadaismu a oběť holokaustu, patřil k odpůrcům totalitních režimů, tj. komunismu, fašismu a nacismu. Jako sebevědomý Evropan svým osudem spojuje řadu evropských zemí – pobýval v Praze, Vídni, Berlíně, Curychu, Paříži, Římě, Barceloně, Lisabonu, Rize, v jeho intelektuálním a kulturním působení se zrcadlí pohnuté dějiny 20. století.

Zpracoval MARTIN VACEK

Kresba MICHAELA VÁCHOVÁ
Video JAKUB ŠAFRÁNEK / úprava a střih MARTIN VACEK