U Českého rozhlasu jsme uctili památku obětí ze srpna 1968

(21. 8. 2023) – První náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů JUDr. Kamil Nedvědický se v pondělí 21. srpna zúčastnil před budovou Českého rozhlasu pietního aktu k uctění památky obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Letošní akce se zúčastnil i prezident republiky a nejvyšší vládní i ústavní činitelé.

Premiér vlády Petr Fiala při této příležitosti v projevu uvedl: „Pražské jaro – nebo spíše obrodný proces, jak se tehdy říkalo – se zakládal na víře, že naše národy mají tehdy svůj osud ve vlastních rukou, že mají možnost se rozhodnout jakou cestou půjdou a že mají možnost uzavřít dohodu s Moskvou a rozhodovat o jejích podmínkách. To však byla od začátku iluze. Moskva žádné skutečné reformy nikdy nechtěla dopustit a nedopustila, dokud měla dost sil na to, aby si vynutila svoji vůli. Tento zvláštní pokus z roku 1968 byl však přesto užitečný. Naučil nás, že svoboda je tu buď pro všechny, nebo pro nikoho. Přinesl další potvrzení, že demokracii, lidská práva, občanská práva nelze dávkovat po kapkách, že nemohou existovat bez svrchovanosti, bez plurality politických sil, bez otevřené veřejné diskuse. A připomněl nám, jak pošetilé je snažit se o kompromis s tím, kdo těmto zásadám nevěří. Protože kdo nemá v úctě svobodu v celé její celistvosti, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.“

Ústav pro studium totalitních režimů k letošnímu výročí 21. srpna připravil speciální webový portál Vše o invazi v roce 1968, který zprostředkovává výstupy, jež k letům 1968 a 1969 publikoval v online i tištěné podobě od svého založení v roce 2008. Celkem jde o více než 100 000 stran online dokumentů, které může z jednoho místa pohodlně studovat odborná i široká veřejnost.


Zpracoval MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Jan Procházka a archiv Úřad vlády