PŘÍBĚH: Pavla Plachá o druhém setkání sourozenců Příborských

Milena, Anne a Janet, osmdesát let po smrti Marie Pětrošové, pokládají společně květinu k uctění její památky u pomníku ve Frýdku-Místku a pak se vydávají na chatu Kotař

Příběh Mileny Ručkové, dcery protinacistických odbojářů, která se v červnu poprvé setkala se svými sourozenci z Velké Británie, má pokračování. Ve čtvrtek 25. srpna za ní do Beskyd přijely její sestry Anne a Janet. Společně se vydaly po stopách jejich rodičů, kteří na jaře a v létě 1939 pomáhali uprchlíkům z Německem okupovaného Československa. Vyjely společně na horu Kotař, kde dodnes stojí chata, kterou jejich rodiče využívali pro ubytování uprchlíků. Právě pobývání na Kotaři se Marii Pětrošové a Františku Příborskému stalo osudným, když je v srpnu 1939 udala německým pohraničníkům manželka majitele chaty, protože jí dlužili za pronájem. Udání bylo impulsem k Mariinu zatčení. František z protektorátu uprchl a později bojoval v řadách Československé zahraniční armády. Marie zemřela v koncentračním táboře. Na pomník obětem druhé světové války ve Frýdku-Místku, na němž je uvedeno její jméno, položily Milena, Anne a Janet, osmdesát let po její smrti, společně květinu k uctění její památky.

 
Vlevo sestry před chatou Kotař, v níž maminka Mileny Ručkové s Františkem Příborským pobývali, když v roce 1939 převáděli uprchlíky do Polska (na archivním snímku vpravo)

Text a foto PAVLA PLACHÁ