Před rozhlasem jsme si dnes připomněli Pražské povstání

(5. 5. 2024) – U příležitosti 79. výročí Květnového povstání českého lidu se v neděli 5. května před historickou budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici 12 uskutečnil pietní akt. Mezi těmi, kteří uctili památku padlým v bojích o rozhlas v květnu roku 1945, bylo také vedení Ústavu pro studium totalitních režimů – ředitel Ladislav Kudrna a 1. náměstek Kamil Nedvědický.

Akce se zúčastnili čelní představitelé státu, města, pamětníci těchto událostí i zástupci Českého rozhlasu. „Květnové povstání pražského lidu, jak dobře víme, začalo historickým vysíláním Čs. rozhlasu: Voláme všechny Čechy. My, rozhlasáci, jsme dodnes hrdi na to, že právě našim předchůdcům připadla tato osudová role vyzvat spoluobčany k ozbrojenému boji za vlastní svobodu, za obnovení státnosti, na kterou jsme vždy byli náležitě hrdi. Příští rok od této události uplyne 80 let, ale nezdá se, že by náš pocit niterné a neokázalé hrdosti na hrdinské činy našich předků nějak vyčpěl a ztratil na aktuálnosti,“ uvedl ve svém úvodním projevu generální ředitel ČRo René Zavoral a zdůraznil, že „… Pražské povstání v žádném případě nebylo zpozdilou alibistickou reakcí na blížící se konec války. Byl to projev historické intuice našeho lidu, nevyřčené pochopení toho, že nejcennější svoboda je ta, která je vydobyta vlastní silou a vykoupena vlastní krví.“

Povstání začalo 5. května 1945 a špatně vyzbrojeným povstalcům se nakonec podařilo přimět Němce ke kapitulaci a zabránit tak mnohonásobně většímu krveprolití. Komunistický režim po únoru 1948 odsoudil velitele povstání generála Karla Kutlvašra k doživotnímu vězení a perzekvováni byli i další představitelé povstalců.

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto Český rozhlas / Andrea Filičková