Pozapomenutý dokument mluví i o pozadí smrti Jana Masaryka

(15. 10. 2024) – Nikdo z nás o tom neví a těžko to někdo z nás vyslechl osobně. Naštěstí. Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů si dal tu práci a šel do archivu. Jak se rodila totalita v neblaze proslulém „osmačtyřicátém“? Jak to bylo se zaváděním vražedných systémů do praxe? Jak propracovaná byla tzv. strategie umlčování? Násilí, teror a primitivismus jako marketingový nástroj totality? Že to nelze? Ale lze … Nový dokument poodhaluje pozadí smrti Jana Masaryka …

Jste autorem textu, s názvem Pozapomenutý dokument poodhaluje pozadí smrti Jana Masaryka.  O jaký dokument se jedná …?

Před mnoha lety jsem během výzkumu v Národním archivu narazil na dokument, v němž Klement Gottwald zhodnotil v listopadu 1948 průběh komunistického puče, který označil za změnu v souladu s ústavním pořádkem, detailně popsal roli prezidenta Beneše, přičemž nevynechal ani tragickou smrt Jana Masaryka.

To znamená …?

Gottwald ve svém projevu prakticky popírá fakt, že Jan Masaryk byl zavražděn Rusy nebo domácími komunisty, doslova uvádí, že tyto „řeči jsou výmyslem,“ a přiklání se k tomu, že Masaryk buď spáchal sebevraždu, nebo byl zavražděn britskou Secret Intelligence Service (SIS) případně americkou Central Intelligence Agency (CIA).

Jaký je Váš názor?

Osobně se přikláním k verzi badatelů, kteří poukazují na to, že komunisté v březnu 1948 neměli na smrti Jana Masaryka žádný zájem, což platí i pro Sověty. Jeho smrtí by nic nezískali. Na druhou stranu nelze pochybovat o tom, že poté, co by splnil svoji roli mouřenína, by se ho tak jako tak zbavili.

Originály textů, které jste měl k dispozici, představují zhruba 40 stran strojopisu po opravách korektorů…

Je tomu tak. Navíc orientace v textu byla nezřídka spletitá. Dlouhá souvětí bez struktury, primitivní, místy vulgární, prostinký projev, plný gramatických chyb. Co je však zajímavé, že Gottwald zde představil nejvyšším funkcionářům komunistické strany jasnou strategii, vedoucí k tvrdému ovládnutí země.

Pozapomenutý dokument poodhaluje pozadí smrti Jana Masaryka

Necelých 40 stran textu, doslovně zachycujících Gottwaldův projev na zasedání ÚV KSČ ze dne 17. listopadu 1948, věrně popisuje 41 let komunistické totality, destrukci československé společnosti, brutální třídní boj, včetně největší genocidy duše a půdy v dějinách našeho národa – násilné kolektivizace zemědělské půdy, přičemž nechybí ani chladnokrevná zmínka o tragickém konci Jana Masaryka.

 CELÝ DOKUMENT ZDE 

Co to znamená z hlediska tehdejšího veřejného mínění?

Nikdo nezůstal na pochybách, že únor 1948 představuje nezvratný proces, který odstartoval nelítostný třídní boj, včetně násilné kolektivizace, kterou považuji za největší genocidu duše a půdy v historii našeho národa. Malá perlička k tomu: masový vrah Gottwald přednesl svůj projev 17. listopadu 1948. Na den přesně, o 41 let později, došlo na Národní třídě k události, na základě, níž se zločinný komunistický režim během pouhých 14 dnů zhroutil jako domeček z karet.

Letošního 17. listopadu oslavíme 35. let od pádu komunismu … Představte si, že stojíte na balkoně paláce Kinských na Staroměstském náměstí a máte možnost ve čtyřech větách přednést své poselství … Jaké by bylo?

Nezapomínejme na ty, kteří nám umožnili žít a vychovávat naše děti a vnoučata v prostředí parlamentní demokracie. Nezapomínejme na oběti a bojovníky proti komunistické totalitě, ale nezapomínejme ani na jejich pronásledovatele. Každé zlo má svoji tvář. Na spravedlnost není nikdy pozdě.