Poslední adresa připomněla památku Záviše Kalandry popraveného v procesu s „Miladou Horákovou a spol.“

Před sedmdesáti lety byl v politickém monstrprocesu nad čtyřmi lidmi vynesen rozsudek smrti. Kromě dr. Milady Horákové na popravišti stanuli Oldřich Pecl, Jan Buchal a Záviš Kalandra. Dohromady bylo v souvisejících procesech souzeno 639 osob.

pátek 26. června v 18 hodin Poslední adresa společně s Klubem dr. Milady Horákové uctila památku divadelního a literárního kritika, novináře a historika Záviše Kalandry umístěním pamětní tabulky na domě v Revoluční ulici č. 5 v Praze, kde žil až do svého zatčení. O osudu popraveného Záviše Kalandry a procesu se skupinou Milady Horákové na místě promluvil historik ÚSTR Petr Blažek a příbuzní Záviše Kalandry.

Současně proběhla open air prezentace výstavy Klubu dr. Milady Horákové s názvem Kdo byl Záviš Kalandra? v průchozím parteru Paláce VIKTORIA.

Občanská iniciativa a projekt Poslední adresa připomíná konkrétní lidi, již zemřeli v důsledku represí komunistického režimu – byli popraveni či zahynuli ve věznicích a táborech. Na místo jejich posledního bydliště je instalována kovová pamětní tabulka. První tabulky byly umístěny v červnu 2017. V současné době najdete tabulky Poslední adresy kromě České republiky také v Rusku, Moldavsku, Gruzii, na Ukrajině a v Německu. Iniciovat umístění tabulky může kdokoliv – příbuzní, obyvatelé domu nebo třeba studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie.

Fotogalerie